raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Vest
Premeštaj radnika u Zrenjaninu započet 24 sata nakon što je Ministarstvo rada objavilo da je to već učinjeno
18.11.2021.    Milica Ljubičić    Foto: Printscreen/ N1
Iako se juče pojavila vest da su vijetnamski radnici koji rade na izgradnji kineske fabrike Linglong u Zrenjaninu zbog loših uslova života premešteni na drugu lokaciju, to nije bilo tačno. Nekoliko medija, među njima privatna agencija Tanjug, prenela je sinoć saopštenje Ministarstva rada da su radnici premešteni. Ipak, to su ubrzo demantovali brojni aktivisti koji su danima boravili u Zrenjaninu, pokušavajući da pomognu radnicima. Njihova selidba započeta je tek kasno danas.
Nekoliko dana u delu medija u Srbiji izveštava se o teškim uslovima u kojima nekoliko stotina radnika, uglavnom iz Vijetnama, a koji su angažovani na izgradnji fabrike Linglong u Zrenjaninu.

Slike njihovog smeštaja pokazale su da žive u barakama, sa samo dva kupatila i bez vode za piće, da nemaju adevaktnu obuću, odeću, toplu vodu i pristojne krevete. Po svedočenjima radnika, bili su im oduzeti i pasoši.

Usledio je otkaz jednom od radnika koji je o tome pričao za medije, a potom i bukvalno „otimanje” aktivista i obezbeđenja fabrike da ga izvuku iz smeštaja.



Javnost je o ovom slučaju mogla da se informiše preko društvenih mreža, i to preko aktivista kao i nekoliko medija koji prate slučaj. Prorežimski mediji, ali i predstavnici vlasti bili su nemi.

Do promene je došlo kasno sinoć, kada je agencija Tanjug, a potom i nekoliko drugih medija, objavila saopštenje Ministarstva za rad, u kojem se navodi da su radnici premešteni na drugu lokaciju.

Ova informacija se ispostavila kao netačna - upravo su je demantovali i aktivisti nekoliko nevladinih organizacija sa terena

Ministarstvo za rad nije odgovorilo na pitanja Raskrikavanja zbog čega su saopštili te očigledne neistine. Premeštaj radnika započet je gotovo 24 časa od saopštenja Ministarstva rada.



Iz Solidarne kuhinje, čiji aktivisti prate dešavanja u Zrenjaninu kažu da se radnici sada osećaju slobodnije da pričaju sa novinarima.

„Malo se promenila situacija, (radnici, aut.prim.) su se pre plašili novinara jer su bili kažnjavani zbog toga. (...) Oni koji su odlučili da odu, sada vide novinare kao izlaz odatle”, obašnjavaju iz Solidarne kuhinje.

Za netačno saopštenje kažu da je najverovatnije greška.

„Ministarstvo je verovatno imalo plan da to odradi (preseljenje radnika, aut.prim.), međutim nisu uspeli, ali je neko ipak poslao saopštenje jer su zaboravili da mu kažu da ne šalje.”

Relativizacija slučaja

Dok su pojedine nevladine organizacije, među njima ASTRA i A11 podnosili brojne prijave institucijama u Srbiji zbog stanja u kom su zatekli radnike, opisujući njihov položaj kao robovski, institucije su se trudile da čitav slučaj relativizuju.

Tako je, na primer, Ministarstvo rada reklo da je gradilište Linglonga jedno od najkontrolisanijih u tom delu Srbije „kada je reč o bezbednosti na radu, zdravlju zaposlenih i radnim odnosima”.

Naveli su i kako su u prethodnih godinu dana doneta dva rešenja o uklanjanju nepravilnosti, odnosno pokretanju prekršajnog postupka. Nije stoga jasno kako je moguće da niko iz tih institucija nije primetio loše uslove radnika, niti je znalo za situaciju da su im oduzeta lična dokumenta.

Da tema nije od interesa za vlast, pokazuje i to što prorežimski mediji gotovo da nisu izveštavali o dešavanjima u Zrenjaninu.

RTS pre dva dana o situaciji u Linglongu pisao kao o dvema suprotstavljenim stranama, gde su aktivisti navodno protiv Linglonga.

Blic je u današnjem štampanom izdanju objavio netačno saopštenje ministarstva od juče, a portal Republika je objavio da zaštitnik građana proverava navode o teškom položaju vijetnamskih radnika.

Iako izveštaji sa terena pokazuju u kakvim nehumanim uslovima ti ljudi žive, Linglong je demantovao pisanje medija i naveo da radnici imaju „osnovne životne uslove”.

I dok se ministarka za socijalni rad, Darija Kisić Tepavčević nije oglašavala po pitanju položaja vijetnamskih radnika, ministar saobraćaja Tomislav Momirović je za RTV izjavio da vijetnamski radnici spavaju u neuslovnim prostorijama, ali da im je prosečna plata 900 evra.


  Manipulisanje činjenicama
Zloupotrebom podataka prikazan porast raka kod vakcinisanih od kovida od 14.000 odsto
„Broj obolelih od raka porastao za 14.000 posto među Amerikancima koji su se vakcinisali”, piš...
  Analiza
Serbian Front Pages in 2023: Six Newspapers, Over 1,150 Manipulations
Last year, Raskrikavanje recorded at least 1,154 instances of manipulation on the front pages of six...
  Dezinformacija
Saša o Milutinu: Naučnik utvrdio šta su klimatske promene
Opusu stvari zbog kojih se buni i negira, poznati teoretičar zavera Saša Borojević pridružio je ...
radnici
Linglong
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: