Negativna kampanja u provladinim tabloidima i netačne optužbe da Srbe hoće da proglase za „genocidan narod”, prethodile su ovogodišnjem književnom festivalu „Krokodil”, koji se protekle nedelje 17. put održao u Beogradu. Povodom blaćenja u tabloidima, među kojima su i optužbe da je „Krokodil” „festival mržnje” i „antisrpski skup”, organizatori su najavili da će tužiti tabloide koji stoje iza ove kampanje. Ispričali su da su, između ostalog, nakon negativnih tekstova, počeli da dobijaju i pretnje, kao i da im je dvoje učesnika festivala otkazalo prisustvo iz straha za bezbednost. „To je bila jedna vrlo koordinisana, snažna kampanja protiv nas”, ocenila je izvršna direktorka festivala, Milena Berić.
Desetak novinara, kamermana i tehničara u Euronews Srbija juče je dobilo otkaz, dok su drugi nezvanično od kolega obavešteni da ih takav epilog uskoro čeka, saznaje Raskrikavanje. Nekima, koji juče nisu bili u prilici da prime otkaze, na račune su legle nepoznate uplate novca „koje liče na otpremnine”. Njih niko nije kontaktirao, a kako kažu pojedini među njima – ugašeni su im i poslovni mejlovi. Posle Marije Šehić koja je dobila otkaz sredinom juna, otpušten je i Milan Šarić, još jedno poznato TV lice. On za Raskrikavanje kaže da misli da čitava sistematizacija ima veze sa dešavanjima iz aprila, a da su zaposleni saznali o njoj s plutene table koja se odjednom pojavila u hodniku zgrade u kojoj radi. Zvaničnog obaveštenja Euronews-a o novim otkazima i dalje nema, a urednica Dragana Pejović nije odgovorila na poziv i poruku Raskrikavanja.
Nakon što se u aprilu, zajedno sa još osamdeset kolega iz redakcije, javno suprotstavila menadžmentu Euronews-a, dugogodišnja novinarka Marija Šehić danas je dobila otkaz pod obrazloženjem da je svoje obaveze obavljala nesavesno i povredila radnu disciplinu. Šehić za Raskrikavanje negira sve to i smatra da je zapravo kažnjena zbog javnog suprotstavljanja stavu menadžmenta svoje redakcije po pitanju studentskih blokada RTS-a.
Policija je juče u okviru hapšenja velikog broja mladića zbog napada na Miloša Pavlovića u Studenjaku, privela i novinara portala Zoomer, Darka Gligorijevića. Po njega su došli u redakciju i rečeno mu je da će u policiji dati izjavu kao svedok. Međutim, zadržan je i osumnjičen za remećenje javnog reda i mira navodno zbog „vikanja i galame”, što on demantuje, ističući da se na snimcima uopšte ne čuje njegov glas. Gligorijevićeva advokatica Nina Nicović kaže da je dobro što je sutkinja procenila da nema osnova za hitno postupanje i ocenjuje da je reč o zloupotrebi ovlašćenja i klasičnom SLAPP napadu na novinara koji je radio svoj posao. Novinaru je u policijskoj stanici oduzet telefon jer je njime snimao sporne snimke, ali mu, i nakon što je pušten, telefon još nije vraćen. Kažu – posle veštačenja.
Sinoćni incident u Studenjaku kada je više desetina studenata izviždalo, gađalo i najurilo studenta Medicinskog fakulteta u Beogradu, Miloša Pavlovića i nekoliko njegovih prijatelja iz kafića u okviru studentskog kompleksa, danas je centralna tema u provladinim talobidima. Oni ovaj incident vide kao „fašistički napad na najbolju omladinu - studente koji žele da uče”. Slične poruke danas su poslali i predstavnici vlasti - Aleksandar Vučić je poručio da nasilje neće tolerisati, a Ana Brnabić da je ovo napad nacista i da su „studenti koji žele da uče najhrabriji jer su (u Studenjaku, aut. prim.) mogli da ih ubiju”. Tabloidi tvrde da je „sve sada prešlo na fizički progon i linč” svesno ignorišući brojne incidente i napade na studente u blokadi koji su se desili tokom proteklih sedam meseci.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |