Dan uoči obeležavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, režimski mediji u Srbiji ponovo zloupotrebljavaju ovu temu u političke svrhe. Portal Informer danas je lažno pripisao šefu poslaničke grupe PSG Pavlu Grboviću izjavu kojom, navodno, traži proglašenje srpskog naroda genocidnim – iako se takve tvrdnje ne nalaze ni u predlogu rezolucije, niti u Grbovićevim izjavama.
Možda ste ovih dana na društvenim mrežama videli fotografiju Donalda Trampa kako drži pocepanu zastavu Kosova, i možda ste se pitali da li je fotografija autentična. Odgovor je da nije, već ju je generisala veštačka inteligencija (AI). Šta su AI fotografije i kako možete sami da prepoznate ovakav sadržaj? Raskrikavanje vam donosi neke smernice.
Mnogi mediji pompezno su preneli ovih dana tvrdnju da je čak 50 odsto mladića u Srbiji aseksualno. Iako je u nekim tekstovima tvrdnja predstavljena kao rezultat „najnovijeg istraživanja”, ona nije naučno potkrepljena, već proističe iz paušalno date izjave psihologa Željka Mašovića, inače čestog gosta televizija u Srbiji. Sam Mašović je za Raskrikavanje priznao da iza ove njegove tvrdnje ne stoji nikakvo istraživanje, a svoju argumentaciju zasniva samo na rečenicama poput: „Možeš da uđeš u bilo koju srednju školu i vidiš”. Grupa „Izađi” koja se bavi radom sa LGBTK+ mladima, naglašava da u Srbiji nikada nije sprovedeno masovno istraživanje na ovu temu i da je po svoj prilici u našoj zemlji manje od jednog procenta ljudi aseksualno.
Desničarski i portal koji često širi lažne vesti, Nulta tačka, u jučerašnjem tekstu tvrdi da memorandum Svetskog ekonomskog foruma (SEF) „otkriva plan za depopulaciju 1 milijarde belaca do 2030. godine”. Međutim, na veb-sajtu SEF-a ne postoji nikakav dokaz za ovakve tvrdnje, niti Nulta tačka u svom tekstu prilaže validan izvor. Iz SEF-a su za Raskrikavanja izjavili da su optužbe „potpuno izmišljene” i naglasili da su svedoci porasta teorija zavere, dezinformacija i misinformacija.
Portal Informer je dva dana zaredom objavio tekstove koji govore o hvalospevima sa hrvatske televizije RTL o iskopavanju litijuma u Srbiji. Ti hvalospevi međutim postoje samo u manipulativno isečenim video-snimcima koji su prvi put objavljeni na prorežimskom X profilu „Detektor laži”. U oba snimka isečena je svaka reč sa hrvatske televizije koja govori o negativnim stranama iskopavanja litijuma.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |