Nakon okupljanja koje je SNS organizovala u petak i nakon protesta „Protiv nasilja“ u subotu, razračunavanje predstavnika vlasti i njenih simpatizera sa političarima i pojedincima iz opozicije i pojedinim medijima ne prestaje. Potpredsednica Narodne skupštine Sandra Božić je juče na Tviteru optužila opozicionarku Mariniku Tepić da želi Srbe da proglasi genocidnim narodom, pozivajući se na Predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici star sedam godina u kome se tako nešto ne navodi.
Od dolaska Srpske napredne stranke na vlast, gotovo da nije bilo godine bez protesta. Oni postaju sve masovniji od rušenja u Savamali 2016. godine, a nakon njih su se desili i „Protesti protiv diktature“, „1 od 5 miliona“, potom demonstracije protiv kovid mera 2020. kada je policija tukla građane, a onda i okupljanja ekoloških aktivista protiv Rio Tinta koji su blokirali i saobraćajnice. Ovih nedelja smo u novom, po nekim procenama i najmasovnijem talasu protesta dosad, „Protiv nasilja“. Raskrikavanje više od pet godina prati kako mediji izveštavaju o svim ovim događajima pa smo izdvojili osam najčešćih medijskih manipulacija koje treba imati na umu.
Informer je juče napao Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO) da je „dala detaljno upustvo kako da mala deca masturbiraju“. Reč je, međutim, o netačnoj tvrdnji - navodno „uputstvo“ ne postoji, već se radi o dokumentu „Standardi seksualnog obrazovanja u Evropi“, starom 13 godina, u čijoj je izradi učestvovala SZO. On je namenjen donosiocima odluka i ekspertima, a ne deci, i predstavlja neku vrstu priloga seksualnom obrazovanju na starom kontinentu - u njemu se daje pregled telesnih i psiholoških promena kod dece u različitim uzrastima, preporuke da se deci i mladima daju informacije u vezi sa stvarima koje ih interesuju - poput tela, roda, pola, masturbacije, seksa, emocija, prava, reprodukcije i slično - kako bi sticali određena znanja i veštine i gradili pozitivne stavove prema seksualnosti, manjinama, jednakosti, emotivnim odnosima, ali i svest o rizicima, odgovornostima, kao i svojim i tuđim granicama.
Društvenim mrežama cirkuliše video u kome dva mladića maltretiraju čoveka koji šeta psa na ulici. Korisnici iz Srbije tvrde da je reč o incidentu iz Sombora, i da čoveka maltretiraju migranti. Video je međutim početkom maja nastao u Holandiji, a tamošnja policija je u međuvremenu uhapsila mladiće iz videa.
Portali u Srbiji su objavili da „ugledni američki magazin The Atlantic hvali Vučićeve poteze koji se tiču razoružavanja. Reč je o autorskom tekstu sociologa Erika Gordija, za koji su povod bila masovna ubistva u Srbiji. U tekstu Gordi ne hvali Vučića, već naprotiv - iznosi svoj pogled na „kulturu nasilja“ u Srbiji koju će, smatra on, biti mnogo teže iskoreniti: „Vučić je svestan da ne može da se pozabavi osnovnim uzrocima nasilja, a da ne dovede u pitanje temelje svoje vladavine“, piše autor u tekstu, ali su prorežimski tabloidi svu tu kritiku prećutali.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |