raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Analiza
Atentat na Trampa i propust bezbednosnih službi: Kako su žene (opet) krive za sve
17.07.2024.

Četiri dana je prošlo otkako se 20-godišnji Tomas Metju Kruks sa poluautomatskom puškom popeo na krov udaljen 150 metara od predsedničkog kandidata Donalda Trampa i pucao na njega tokom govora u Pensilvaniji. Tek treba da se utvrdi kako je ovako nešto moglo da promakne bezbednosnoj službi i policiji i ko je sve u lancu odgovornosti zakazao. Ipak, deo svetske i domaće javnosti odlučio je da se u ovoj kompleksnoj situaciji fokusira na žene iz neposrednog Trampovog obezbeđenja koje su delovale nesnađeno dok su ga evakuisali, a jedna je čak imala poteškoća da vrati pištolj u futrolu. Umesto pozivanja da se utvrde individualna odgovornost i pojedinačne kompetencije pripadnika tajne službe nezavisno od toga kog su pola, pojedini mediji sada zagovaraju mizoginu teoriju da su žene nedovoljno sposobne za rad u tajnim službama.

  Lažna vest
Ne, ovo nije atentator na Trampa nego „šaljivdžija” sa Tvitera
15.07.2024.

Nakon što je svet obišla vest da je 20-godišnji Tomas Metju Kruks pucao na Donalda Trampa u subotu tokom predizbornog govora u Pensilvaniji, tviteraš iz SAD pod nadimkom „jewgazing” postavio je nekoliko svojih fotografija i snimak u kome tvrdi da je on atentator. Ubrzo se, međutim, očito pokajao zbog svog „genijalnog” pokušaja humora, naveo da je reč o šali i obrisao postove, ali kasno: brojni mediji širom sveta su bez provere počeli da objavljuju da je on Kruks. To su uradili i mediji u Srbiji, pa se i danas, gotovo dva dana od pokušaja likvidacije, na najuticajnijim portalima i novinama nalazi lice pogrešnog čoveka.

  Vest
Treća tužba za Slavko Ćuruvija fondaciju, Ratko Romić traži pola miliona dinara
15.07.2024.

Na adresu Slavko Ćuruvija fondacije stigla je još jedna tužba zbog saopštenja u kome je Fondacija izrazila neslaganje sa oslobađajućom presudom Apelacionog suda za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Fondaciju je tužio još jedan ranije optuženi za ubistvo Ćuruvije, Ratko Romić, zbog povrede časti i ugleda, te traži odštetu od pola miliona dinara. Ovo je treća tužba zbog istog teksta.

  Vest
Predsednik opštine podelio deci med za potenciju, a roditelji ljuti na medij koji je to objavio
12.07.2024.

Roditelji maloletnih karatista iz Inđije, koji su krajem prošle godine od predsednika opštine na poklon dobili med za potenciju, podneli su dosad ukupno sedam tužbi protiv lokalnog portala In Medija. Povod - to što je uz tekst o spornom događaju objavljena i fotografija njihove dece sa tog prijema. Iako je fotografija preuzeta sa sajta opštine, gde se i dalje može naći, roditelji smatraju da je In Medija izložila decu sramoti zbog čega traže po 200 hiljada dinara odštete, što je ukupno 1,6 miliona dinara. Urednica Verica Marinčić za Raskrikavanje navodi da je, prema njenim informacijama, postojao veliki pritisak na roditelje da otkriju ko je medijima dao informaciju o „Fruškogorskom Skočku” i da su praktično uslovljeni da tuže kako bi se suzio krug sumnjivih - po principu „ko ne tuži, taj je rekao”.

  Manipulisanje činjenicama
Tabloidi u Srbiji govor Denisa Bećirovića tumače kao „poziv u lov na Srbe”
13.07.2024.

Govor predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića u Potočarima, na komemoraciji povodom 29 godina od genocida u Srebrenici izazvao je oštre reakcije u domaćim medijima. Bećirović je kritikovao vlasti Srbije i Republike Srpske, tvrdeći da postoje određene sličnosti sa režimom iz 1992. godine i politikom koju vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj vode danas, te da se Bosna i Hercegovina mora zaštititi. Alo i Informer su ovaj Bećirovićev govor okarakterisali kao „huškanje na rat”, i „poziv u lov na Srbe”. Međutim, Bećirović nije čak ni spomenuo „Srbe” ili „srpski narod”. Šta više, napomenuo je uvažavaju Srbiju i njene građane, i da žele mir i ravnopravnost, ali tvrdi da to „ugrožava velikodržavna politika u Beogradu”.

prethodni članci  
  naredni članci
Raskrikavanje je verifikovani potpisnik Kodeksa Međunarodne mreže za proveru činjenica (IFCN) i u svom radu se pridržava odredbi ovog kodeksa.  Ukoliko smatrate da je Raskrikavanje svojim radom prekršilo ovaj kodeks, možete uputiti žalbu IFCN-u na ovom linku. Ovde možete pronaći i IFCN Code of principles, na kojem možete videti vrednosti koje poštujemo i za koje se zalažemo.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  raskrikavanje@krik.rs