Tokom 2024. godine, izdavači šest provladinih tabloida – Informera, Alo-a, Kurira, Srpskog telegrafa, Večernjih novosti i Politike – uprkos kontinuiranom kršenju novinarskog kodeksa kroz širenje dezinformacija, manipulacije činjenicama i targetiranje, dobilo je od državnih institucija ugovore vredne skoro 1,4 miliona evra. Veći deo ovog iznosa, gotovo 1,1 milion evra, dodeljen im je kroz ugovore za oglašavanje, dok je ostatak, oko 290.000 evra, stigao preko medijskih konkursa. Istovremeno, ovi listovi gotovo svakodnevno manipulišu – samo na naslovnim stranicama objavili su https://www.raskrikavanje.rs/page.php?id=Sest-novina-vise-od-1-400-manipulacija-Kako-su-izgledale-naslovnice-2024--godine-1461==više od 1.400 pristrasnih, neutemeljenih i manipulativnih vesti.
Sudija i jedan od inicijatora Proglasa, Miodrag Majić našao se danas na meti više provladinih tabloida koji su ga optužili da preti nasiljem i krvoprolićem ukoliko se ne uspostavi ekspertska vlada u Srbiji. Majić je, prilikom nedavnog gostovanja u Utisku nedelje pomenuo ekspertsku vladu kao opciju za rešavanje trenutnog stanja u društvu, ali nije pretio, niti pozivao na nasilje i krvoproliće. U razgovoru za Raskrikavanje sudija Majić kaže da je navikao na napade dela medija, ali i da mu u trenutnoj društvenoj situaciji plasiranje neistina deluje tužno.
Jedan od osnivača Vučićevog Pokreta za narod i državu Boris Bratina za manje od 24 sata ući će u zgradu Skupštine Srbije kao kandidat za novog ministra informisanja i telekomunikacija. Ranije je za UNS izjavio da je danas saznao da je kandidat za ministra, a u razgovoru za Raskrikavanje rekao da neće davati izjave jer mu je tako naloženo. „Posle Vaskrsa možda”.
Na današnji dan, pre tačno 26 godina, u Beogradu je sa više hitaca ispaljenih u leđa ubijen novinar Slavko Ćuruvija. Upravo na godišnjicu njegovog ubistva, pred Drugim osnovnim sudom u Beogradu bio je zakazan početak suđenja po tužbama koje su protiv Fondacije Slavko Ćuruvija podnela trojica ranije optuženih za Ćuruvijino ubistvo, nakon što su pravosnažno oslobođeni optužbi. Današnje suđenje je, međutim, odloženo za 25. april zbog bolesti sudije.
Tabloidi su juče objavili seriju fotografija iz Ekonomske škole u Leskovcu, uz tvrdnje da su učenici koji učestvuju u blokadi demolirali školu. Ključna fotografija kojom to dokazuju prikazuje zapuštenu prostoriju za koju se navodi da je učionica, iako je reč o radionici domara smeštenoj u podrumu, kako su nam rekli đaci ove škole. Učenici Ekonomske škole i leskovačke Gimnazije, koji su fizički smešteni u istoj zgradi, zajednički učestvuju u blokadi nastave. Tvrde da su fotografije nastale ranije, verovatno od strane domara, i da su svesno iskorišćene kako bi se narušio legitimitet protesta. Navode i da je školski objekat godinama zapušten, da plafon prokišnjava, te da se sredinom prošle godine jedan deo obrušio i lakše povredio dve učenice. Smatraju da se sada upravo ta loša infrastruktura koristi kao argument protiv blokade.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 raskrikavanje@krik.rs |