Portali u Srbiji su objavili da „ugledni američki magazin The Atlantic hvali Vučićeve poteze koji se tiču razoružavanja. Reč je o autorskom tekstu sociologa Erika Gordija, za koji su povod bila masovna ubistva u Srbiji. U tekstu Gordi ne hvali Vučića, već naprotiv - iznosi svoj pogled na „kulturu nasilja“ u Srbiji koju će, smatra on, biti mnogo teže iskoreniti: „Vučić je svestan da ne može da se pozabavi osnovnim uzrocima nasilja, a da ne dovede u pitanje temelje svoje vladavine“, piše autor u tekstu, ali su prorežimski tabloidi svu tu kritiku prećutali.
Informer, Alo i Objektiv su se ražestili što je Nova.rs objavila da zahtev Prištine za članstvo nije prošao u Savetu Evrope, a nigde nije navela da je za to zaslužna „mudra politika“ i „patriotska diplomatija“ Aleksandra Vučića. Sudeći po tome što su sva tri portala navela svoje redakcije kao izvor, a i tekstovi im se donekle razlikuju, izgleda kao da su tri različita novinara dobila istu ideju da iskritikuju Novu što nije nahvalila Vučića i to uz pojedine identične rečenične konstrukcije. Iz Informera za Raskrikavanje navode da su oni prvi objavili tekst i da su Alo i Objektiv tim tekstom samo bili „inspirisani“, ali da ih nisu propisno naveli kao izvor.
Domaći propagandisti već mesecima koriste energetsku krizu u Evropi da ubede građane da praktično nigde nije kao u Srbiji - u EU energenti poskupljuju i cene skaču, dok je kod nas sve pod kontrolom. Jedan od najsvežijih primera propagandnog programa gledaoci su imali prilike da vide je 10. januara na TV Pink kada je voditeljka Irina Vukotić ugostila urednika Informera Dragana J. Vučićevića, a insert iz ovog gostovanja izazvao je podsmeh na Tviteru. Ko se o situaciji u EU informisao preko ove emisije, sada verovatno misli da je Slovenija u potpunom mraku kao i Francuska gde ljudi masovno šetaju sa baterijskim lampama, a u Nemačkoj se greju po tržnim centrima. U Srbiji je sa druge strane, kako su se njih dvoje složili, situacija „neuporediva“.
Brojni prorežimski portali su danas preneli delove teksta izraelskog lista Jerusalim Post u kome se tvrdi da je Aleksandar Vučić uspeo da spreči, ni manje ni više, nego Treći svetski rat svojim „naporima da održi stabilnost na Balkanu“ tokom krize na Kosovu. Tabloidi su tekstove intonirali tako da se zaključi da je u pitanju stav redakcije, dajući pomenutim tvrdnjama na težini. Prećutkuju, međutim, ključnu stvar - autor teksta nije urednik niti novinar, već izraelski političar Boaz Toporovski i reč je o njegovom ličnom stavu, a ne o članku utemeljenom na faktografiji. Toporovski je inače donedavno bio predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Srbijom u izraelskom parlamentu, a u svojim javnim nastupima iskazuje naklonost Srbiji i domaćim vlastima. U jednom intervjuu za Srpski telegraf iz 2021. godine govorio je o tome kako u Srbiju „moraju da dođu investicije iz Izraela" i da je već razgovarao sa potencijalnim zainteresovanim investitorima iz svoje zemlje.
Posledice globalne ekonomske krize, podstaknute ratom, osećaju i građani u Srbiji - u odnosu na oktobar prošle godine, prema podacima statističkog zavoda, cene u zemlji su veće za 15 odsto. Poskupljuju pre svega hrana i energenti, a kako piše Blumberg Adria, u pitanju je najviša stopa inflacije izmerena od 2007. godine. Uprkos sumornoj situaciji i podjednako sumornim prognozama, prorežimski portal Srbija Danas je našao za shodno da objavi kako građanima Srbije i nije tako loše koliko je našim susedima - kako pišu, dok Vučić povećava plate i penzije, Hrvati razmišljaju kako da prežive jer se u ovoj državi „iz dana u dan obaraju rekordi kada je u pitanju inflacija“. Ne samo da nisu napisali ni reč o rekordnoj inflaciji i rastućoj krizi u Srbiji, već su pogrešno prikazali i podatke o Hrvatskoj. Novinar Milan Ćulibrk za Raskrikavanje podseća da je, štaviše, u Hrvatskoj stopa inflacije nešto niža nego u Srbiji.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |