Antivakserski portal Nulta tačka je objavio tekst u kome tvrdi da je na Novom Zelandu zabeležen porast od 3.000 odsto smrtnih slučajeva u poslednje dve godine, napominjući da je reč o populaciji koja je u visokom procentu vakcinisana protiv kovida. Nigde, međutim, nije objašnjena metodologija kojom su došli do ovog podatka, niti je za njega naveden relevantan izvor, kako bi se mogao proveriti. Zvaničnici, međutim, navode da je porast broja smrtnih slučajeva na Novom Zelandu posledica kovida19, ali i starenja populacije.
Bil Gejts i vakcine protiv kovida su po svemu sudeći nepresušan izvor dezinformacija i teorija zavere. Ovoga puta je američki milijarder i filantrop, bar prema trvdnjama sa mreža i opskurnih portala, dobio dozvolu država da mRNA vakcinama zaprašuje ljude iz vazduha. Međutim, ne postoji vakcina protiv kovida koja se ljudima može davati raspršivanjem u vazduh, a naučnici tvrde da to nije ni moguće jer bi je vazduh razblažio. Osim toga, ovu tvrdnju je prvi plasirao američki sajt sklon širenju dezinformacija i to pozivajući se na jednu studiju koja je sprovedena na miševima, a ne na ljudima i sa kojom Bil Gejts nije povezan.
„Rasel Brend je postao moćan glas protiv globalne elite. Kada više nije služio njihovoj zlokobnoj agendi, morao je biti izbačen“, piše Nulta tačka o slučaju britanskog komičara i glumca Rasela Brenda koga je nekoliko žena ovih dana optužilo za seksualne napade. Ovaj popularni portal, poznat po širenju teorija zavera, navodi da se Brend zamerio moćnicima jer je raskrinkavao velike farmaceutske kompanije pa su morali da ga sklone.
Oluja koja je u sredu uveče prošla kroz region, uplašila je ljude svojom razornom snagom ali ih i fascinirala budući da se radi o nesvakidašnjem, a dramatičnom prirodnom fenomenu. Na društvenim mrežama su se odmah pojavile fotografije i snimci oblaka koji je velikom brzinom zamračivao nebo. Fascinantni prizori iz Srbije pojedinima ipak nisu bili dovoljni pa su sa interneta skidali stock fotografije tzv. superćelijskih oblaka nastalih u SAD, tvrdeći da je reč o Srbiji. To je, recimo, bio slučaj sa teoretičarkom zavere Slađanom Velkov čiji je post sa lažnim fotografijama na Fejsbuku podeljen gotovo 300 puta - utoliko gore što u njemu, bez ikakvih dokaza, tvrdi da je nevreme veštački izazvano. „Svi koji to smatraju neka upišu studije meteorologije i neka se upoznaju sa fizikom atmosfere“, kaže za Raskrikavanje Slobodan Sovilj iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Da li vam je poznata fotografija iz 19. veka na kojoj je navodno Nikolas Kejdž, ili fotografija „hipstera“ iz četrdesetih godina, ili možda umetnička slika devojke iz 19. veka koja u svojim rukama navodno nosi mobilni telefon? Ove i slične fotografije koje se već godinama unazad mogu naći na internetu podgrevaju teorije o putovanju kroz vreme. Ovih dana ih je uz haštag „mistery“ podelio i jedan nalog na domaćem TikToku, a video je dosad pogledalo gotovo 100.000 ljudi. Ipak, nema reči ni o kakvoj misteriji.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |