Međunarodne organizacije posvećene zaštiti slobode medija i novinara u regionu i Evropi, pozvale su Apelacioni sud u Beogradu da potvrdi osuđujuću presudu za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Presuda četvorici bivših radnika DB-a, kako navode, biće najznačajnija za slobodu medija i novinarstva u novoj istoriji Srbije - njome će najzad biti razbijen začarani krug nekažnjivosti za ubistava novinara.
U pogledu političkih i građanskih sloboda, uključujući i slobodu medija, Srbija nastavlja da pada na listi međunarodne organizacije Fridom Haus. U najnovijem izveštaju za 2022. godinu, Srbija ima nešto nižu ocenu nego godinu pre toga, ali je i dalje u grupi „delimično slobodnih zemalja”, u istom rangu sa Meksikom ili Liberijom. Glavni krivac, prema izveštaju, za narušavanje političkih i građanskih sloboda je vlast Srpske napredne stranke. Što se slobode medija tiče, prošle godine su, kako se navodi, na njih uticali i REM sa dodelom frekvencija provladinim medijima, država koja sve manje odgovara na novinarske upite, tabloidne kampanje protiv „nepodobnih”, pretnje tužbama, omalovažavanje medija od strane predstavnika vladajuće stranke i vlasti, kao i fizički i drugi napadi na novinare. Osim problema u medijima, Fridom Haus podseća i na političke i koruptivne afere u koje su bili umešani funkcioneri poput Nenada Popovića, Zlatibora Lončara, Siniše Malog, o kojima je pisao KRIK.
Nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i pripadnici „zemunskog klana“ braća Miloš i Aleksandar Simović, danas su dovedeni iz zatvora u Zabeli pred Apelacioni sud u Beogradu kako bi svedočili u postupku za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije. Sva trojica su, međutim, odbila da odgovaraju na pitanja suda.
Pred Apelacionim sudom, koji će uskoro doneti konačnu presudu u postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije, danas je svedočila njegova partnerka i jedini svedok ubistva, Branka Prpa. Ona je pred petočlanim sudskim većem ponovila ono što godinama ističe - da Ćuruvijin ubica nije izgledao kao Miroslav Kurak koji je optužen kao neposredni izvršilac. Glavni pretres koji je Apelacioni sud otvorio kako bi razjasnio nejasnoće u ovom slučaju trebalo bi da traje do 10. marta, a do kraja nedelje se očekuje i svedočenje članova „zemunskog klana” - Milorada Ulemeka Legije i braće Miloša i Aleksandra Simovića. Nakon što budu ispitani svi predviđeni svedoci i izvedeni svi neophodni dokazi, sudije Apelacionog suda doneće pravosnažnu presudu, 24 godine od ubistva.
Građani Srbije su u jučerašnjem Dnevniku 2 RTS-a mogli da saznaju kako teku briselski pregovori, rat u Ukrajini i samit nesvrstanih u Azerbejdžanu, šta se dešava u Grčkoj nakon sudara vozova, šta je presudio Ustavni sud u BiH i koliko nezavršenih zgrada ima u zemlji. Tek nakon svega toga, oko 20. minuta, na red je došlo par reči i o tome da je u Beogradu održan skup podrške tužiteljkama Višeg tužilaštva koje su ovih dana istupile u javnost i otvorile ozbiljne sumnje da čelnici te institucije, tužilac Nenad Stefanović i njegova zamenica, kontrolišu istrage korupcije. Gotovo isto vremena koliko je određeno za vest o protestu - koja se našla na 11. mestu po važnosti u Dnevniku - određeno je i za saopštenje tužioca Stefanovića o tome kako je reč o kampanji protiv njega i tužilaštva koja je pokrenuta zbog politike i „ličnih ambicija pojedinaca”.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |