Srbija nije postigla napredak u odnosu na preporuke Evropske komisije iz prošle godine u oblasti slobode izražavanja, zaključuje se u izveštaju EK o Srbiji. Evropska komisija navodi da je potrebno da Srbija ojača bezbednost novinara, a pre svega traži da se visoki funkcioneri uzdrže od etiketiranja ili verbalnih napada na novinare. U izveštaju konstatuju i da SLAPP tužbe sve više ometaju rad istraživačkih novinara u Srbiji.
Kako izgleda desničarska medijska scena u Srbiji? Ko koga najčešće citira i ka kome se najviše usmerava saobraćaj? Raskrikavanje je ova pitanja istraživalo na uzorku od 25 nacionalistički ili antiglobalistički orijentisanih portala koje domaća publika najčešće posećuje, a koji dokazano šire neutemeljene tvrdnje ili dezinformacije. Analiza beklinkova (linkova koji vode sa jednog na drugi sajt) i citiranja pokazala je da su Informer i Večernje novosti neprikosnoveni gospodari i ovog dela medijskog univerzuma u Srbiji, a ujedno i najveći „saveznici”. Naime, iako bi trebalo da se radi o ljutoj konkurenciji, Informer dosledno preusmerava čitaoce na sajt Večernjih novosti i obrnuto, i to kroz desetine miliona beklinkova zabeleženih tokom godina, čime jedni drugima dodatno jačaju i poziciju na internetu i uticaj u društvu. Dobro međusobno povezani kroz hiperlinkove su i sajtovi sa ruskim državnim vlasništvom, što potvrđuje razvijenu i koordinisanu strategiju širenja informacija i uticaja.
Viši sud u Beogradu osudio je portal In Medija i urednicu Vericu Marinčić u prvom od sedam postupaka koje su protiv nje pokrenuli roditelji maloletnih karatista iz Inđije i naložio joj da jednom od njih isplati 100 hiljada dinara odštete i još 60 hiljada za sudske troškove. Oni su je, naime, tužili sredinom ove godine jer je objavila fotografiju njihove dece na prijemu kod predsednika opštine koji im je tom priliku podelio med za potenciju „Fruškogorski skočko”. Presuda koja je ovih dana stigla je prva, a još šest njih se očekuje. Iako njen advokat najavljuje žalbu, Marinčić za Raskrikavanje kaže da pretpostavlja da će i druge presude biti istovetne i da će, ako bude pravosnažno odlučeno da mora da isplati više od milion dinara odštete, to biti „poslednji klin u kovčegu u koji su nas saterali”, jer In Medija nema taj novac.
Telekom Srbija krajem jula ove godine obavestila je makedonsku antimonopolsku komisiju o planu da preuzme kompaniju Mondo INC, izdavača tabloida Kurir i još nekoliko medija. U Telekomu i dalje odbijaju da jasno kažu konačnu odluku, iako su očigledno krenuli u obiman posao prikupljanja dokumentacije i dozvola. „Jedno je da dobijete dozvolu regulatora, a drugo da li će doći do preuzimanja”, kratko je za Raskrikavanje prokomentarisao direktor Telekoma Vladimir Lučić. Ovoj nameri Telekoma prethodilo je, između ostalog i usvajanje novih medijskih zakona kojima je omogućeno da ova državna kompanija može da bude vlasnik medija.
U Višem sudu u Beogradu danas je nastavljen proces koji je protiv BIRN-a pokrenuo gradonačelnik Aleksandar Šapić za povredu časti i ugleda. Povod je novinarsko otkriće da je kupio vilu od skoro 400 kvadrata u Trstu, a koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije. Šapić je na sudu rekao da je Agenciji dostavio kupoprodajni ugovor, ali da se nije „bavio popunjavanjem obrazaca i detaljima" već da je to radila njegova sekretarica. U sudnici je u nekoliko navrata dobacivao novinarima BIRN-a, tražio od njih da otkriju izvor i rekao da je ova tužba pokušaj da se osujete „buduće laži" o njemu.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |