U nameri da se negira postojanje Ukrajine kao suverene i nezavisne države, a opravda agresija koju Putin sprovodi na njenoj teritoriji, Tviterom se ovih dana dele tvrdnje da Ukrajina ne postoji kao država i da nikada nije ni postojala. Kao dokaz se koristi navodna izjava bivšeg generalnog sekretara UN-a Ban Ki Muna, koja se na internetu ne može pronaći. Autor tvita spominje i međunarodne sporazume kao argument da granice Ukrajine nisu priznate, ali ti sporazumi pokazuju upravo suprotno. Ova dezinformacija je, inače, kod nas već raskrinkana u martu, ali je sada ponovo „vaskrsla”.
Tvrdnja da su vakcine protiv kovida 98 puta opasnije od preležane infekcije ubrzano se širi Tviterom. Ona je potekla sa konzervativnog američkog sajta koji inače objavljuje dezinformacije o vakcinama protiv kovida. Sajt je iskoristio nerecenziranu studiju koja se bavila procenama rizika i koristi kod vakcinacije studentske populacije i da li je svrsishodno uvesti buster dozu kao obaveznu. Zaključke ove studije, koja sama ima niz ograničenja, potpuno su pogrešno interpretirali.
Ni u trećoj godini od početka pandemije koronavirusa lažne vesti i dezinformacije na društvenim mrežama ne jenjavaju. Ovoga puta je na raznim vajber grupama ponovo oživljena teorija o učinkovitosti ivermektina u lečenju kovida 19. Glavni argument zagovornika ovog leka je to što se na sajtu američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) ivermektin nalazi na stranici o antivirusnim terapijama protiv koronavirusa. Ovo, međutim, ne znači da se ivermektin „digao iz pepela”, kako se tvrdi u poruci na Vajberu. Na istom sajtu se jasno navodi da se ivermektin može koristiti samo u kliničkim ispitivanjima, ali ne i za lečenje kovida 19 jer nema dovoljno dokaza o njegovoj učinkovitosti.
„Svetska eksluziva” da je američki Blumberg objavio intervju sa direktorom Telekoma Vladimirom Lučićem, u kojem je pohvalno pisao o poslovanju ove državne kompanije, pojavila se u brojnim medijima u Srbiji poput Večernjih novosti, Informera, Republike,Kurira, Aloa i pokrajinskog javnog servisa. Čitaoci su već u naslovu mogli da pročitaju kako svetski poznat Blumberg hvali srpski Telekom, ali im nigde nije napomenuta ključna stvar - da je Telekom platio za objavljivanje pohvalnog teksta, odnosno da je reč o plaćenom sadržaju iza koga ne stoji redakcija. Osim što se radi o sadržaju koji nije novinarski već je reklama, nije čak ni potekla sa Blumberga, već sa britanskog sajta Biznis reporter, odakle ga je preneo Blumberg.
„Ubijeni japanski premijer nije sledio naredbe, vratio je 1,6 miliona doza vakcina i dao građanima ivermektin. Ima li smisla sada?“, glasi post na Vajber grupama takozvanih „istraživača zavera“. Post se odnosi na Šinzoa Abea koji je upucan u julu tokom svog govora u izbornoj kampanji, ali je kao motiv ubica naveo lične razloge. Osim toga, ivermektin nije odobren kao deo protokola za lečenje kovida u Japanu tako da nema nikakvih dokaza da je atentat bilo kako povezan sa pandemijom koronavirusa.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |