„HRVATI ŽELE DA SE ZAPALI SRBIJA! Vode medijsku kampanju za Čumetove i Zelenovićeve batinaše”, objavio je juče nekoliko tabloida, među kojima je i Alo. U šturom tekstu ovog tabloida nisu međutim izneti bilo kakvi argumenti za tvrdnje da hrvatski mediji „prizivaju građanski rat”. Koriste članak hrvatskog portala 24 sata, koji je samo pisao o aktuelnim protestima građana u Srbiji, i to uz argumentaciju obe strane.
Nedelju dana nakon što je sud u Hagu potvrdio doživotnu kaznu zatvora Ratku Mladiću između ostalog i za genocid u Srebrenici, deo domaćih medija ne posustaje u tvrdnjama da Mladić nije kriv i da genocida nije bilo. U „pomoć“ su pozvali izraelskog istoričara koji to tvrdi, kao i tajne dokumente britanske vojske. Portal Srbijadanas.com objavio je tekst o izdvojenom mišljenju sudije Priske Matimba Nijambe, članice petočlanog sudskog veća koja se nije slagala sa većinom tačaka presude, tvrdeći da je Miamba htela da oslobodi Mladića. Ona se, međutim, nije založila za oslobađanje već za ponovno suđenje - u svom zaključku navela da su mnoge optužbe nedokazane i procedure prekršene te da treba sprovesti još jedno suđenje pred drugim većem po gotovo svim tačkama optužnice.
Srpski telegraf je u opsežnom članku, objavljenom pre dva dana „ukrstio” predstojeći sastanak između Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija u Briselu, sa predlogom budžeta Stejt departmenta za sledeću godinu, kojim je za zemlje Zapadnog Balkana predviđeno 106 miliona dolara. Tabloid je međutim interpretirao da će čitavih 106 miliona dolara biti uloženo isključivo za „lomljenje” predsednika Srbije. Ipak, javno objavljeni predlog budžeta predviđa ulaganje novca u podršku pridruživanja Evropskoj uniji, suzbijanju ruskog uticaja i dezinformacija, vladavinu prava i nezavisne medije, a novac je osim našoj, namenjen i drugim okolnim zemljama.
Izveštavanje provladinih medija o navodnim računima Dragana Đilasa na ostrvu Mauricijus koje su „otkrile" Večernje novosti, ispraćeno je zanimljivim sagovornicima. Na prvom mestu, ovaj slučaj komentariše lično ministar finansija Siniša Mali koji je na televiziji Vesti sinoć izjavio da je „šokiran", ali nejasno je zašto s obzirom da je i sam bio direktor ofšor firmi i čak pod sumnjom da pere novac. Ipak, ni Večernje novosti ni Pink nisu pitali Sinišu Malog o sumnjivim poslovima koje je vodio, a na koje novinari KRIK-a unazad godinama ukazuju.
Nakon što su predsednik Aleksandar Vučić i premijer Kosova Avdulah Hoti u Vašingtonu potpisali niz sporazuma, i usaglasili se o ekonomskoj normalizaciji, američki Stejt Dipartment je preneo Trampove pohvale i Vučiću i Hotiju na „hrabrosti da finaliziraju“ ove sporazume. Alo je, međutim, odlučio da ignoriše pohvale Hotiju, pa je naslov u ovom tabloidu glasio „Tramp: Vučić je pokazao izuzetnu hrabrost“.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |