Više tabloida danas je na naslovnim stranama objavilo tekstove sa sličnim narativom – da su ponovljeni izbori na jednom biračkom mestu u Kosjeriću odraz volje naroda, odnosno da su glasači, tzv. „blokaderi”, nezadovoljni protestima, počeli da glasaju za SNS. Iako je tačno da je SNS ostvario tesnu pobedu i osvojio većinu glasova u Kosjeriću, tabloidi uporno izostavljaju činjenicu da su tokom izbornog dana, kao i tokom ponovljenog glasanja 1. jula, zabeležene brojne neregularnosti, pre svega pritisci režima na birače. Posmatračka misija CRTE je ocenila da su izbori protekli u „atmosferi straha”.
Blokade ulica i raskrsnica u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima novi su povod za Srpski telegraf da proteste u Srbiji poveže sa Majdanom – demonstracijama iz 2014. koje su u Ukrajini kulminirale svrgavanjem proruskog predsednika Viktora Janukoviča. Kao argument da su trenuntne blokade „kopija” Majdana ovaj tabloid uzima to što su u oba slučaja na blokadama korišćene, između ostalog, automobilske gume. Osim toga, da je reč o Majdanu u Srbiji, naslućuje i neimenovani izvor ovog tabloida, koji tvrdi da će sve na kraju eskalirati u nasilje. Ipak, blokade ulica u Srbiji građani sprovode mirno. Tabloidi istovremeno izbegavaju da pomenu razloge blokada – zahtev za oslobađanje privedenih studenata posle Vidovdanskog protesta, raspisivanje vanrednih izbora i raspuštanje „skupa“ u Pionirskom parku.
Sedam meseci nakon što su studenti započeli blokade fakulteta, a uoči najavljenog protesta na Vidovdan, provladin tabloid Informer objavljuje trijumfalistički tekst u kojem proglašava pobedu predsednika Aleksandra Vučića nad „blokaderima”. Tabloid piše o deset Vučićevih „poteza” kojima je navodno porazio studentski pokret. U tom narativu, predsednik je uspeo da spreči građanski rat, ispuni studentske zahteve, sačuva ekonomiju i ostane imun na spoljne pritiske – dok protesti, kako tvrde, protiču mirno i bez incidenata. U nastavku teksta, Raskrikavanje razotkriva ključne manipulacije Informerovog teksta.
Ruska zabrana rada Britanskog saveta (British council, eng.) dočekana je uz likovanje u srpskim tabloidima, koji su tu organizaciju odmah proglasili „zloglasnom”. Iako je reč o globalnoj kulturnoj instituciji koja organizuje između ostalog i testiranje znanja engleskog jezika, za Informer i Alo je dovoljan ruski dekret da se ospori njen kredibilitet. Rusija je inače tokom poslednje decenije brojne međunarodne organizacije proglasila „nepoželjnim”, a među njima mnoge nevladine organizacije koje štite ljudska, LGBT prava kao i mnoge medijske kuće.
Tabloid Informer već šest meseci prednjači u negativnoj kampanji protiv studenata u blokadi, redovno plasirajući potpune izmišljotine bez bilo kakvih dokaza, koje zatim preuzimaju i drugi prorežimski mediji. Upravo ovih dana Informer optužuje studente da pripremaju krvoproliće na fakultetima, te da formiraju paravojne formacije i to na osnovu dokumenta u kome ne samo da se tako nešto ne spominje, nego nije potvrđeno ni da su taj dokument izradili studenti. Student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Boris Kojčinović, kaže za Raskrikavanje da vlast preko tabloida i pisanjem o izmišljenim akcijama i paravojnim formacijama pokušava da opravda slanje policije na fakultete.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |