raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  analize
  o nama
raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
Medij:    Republika
  Lažna vest
Srpski telegraf pomešao Raskrikavanje i FN Tragač
28.08.2018.

Nakon što je portal Fake News tragač u nedelju objavio tekst „Ne, Željko Cvijanović nije bio novinar za uzor”, Srpski telegraf je u današnjem izdanju napisao da „KRIK vređa mrtvog Cvijanovića”. KRIK, međutim, ne stoji iza ovog portala.

  Lažna vest
Informer u epizodi “Ako nemaš izjavu, ti je izmisli”
14.08.2018.

Gotovo da ne mogu da se dese bilo kakvi građanski protesti u Srbiji ili regionu, a da domaći tabloidi za njih ne optuže američkog milijardera Džordža Soroša. Tako su ga i ovaj put okrivili da stoji iza masovnih antikorupcijskih protesta koji se ovih dana odvijaju u Rumuniji. U nedostatku bilo kakvih dokaza kojima bi te tvrdnje potkrepio, Informer je citirao profesorku Lučijanu Giku sa Fakulteta političkih nauka u Bukureštu. Gika za Raskrikavanje, međutim, navodi da ovu izjavu nikad nije dala i razmatra mogućnost žalbe Savetu za štampu.

  Lažna vest
„Tajne Đinđićeve beleške o Kosovu” odavno dostupne javnosti
10.08.2018.

Iako politička pozadina ubistva premijera Zorana Đinđića ni posle 15 godina nije rasvetljena, Srpski telegraf „ekskluzivno” objavljuje da je Đinđić zapravo ubijen zbog svoje strategije za Kosovo. U tvrdnjama se pozivaju na Đinđićeve beleške iz 2002. godine za koje navode da su „skrivane 16 godina”. Međutim, nije reč ni o kakvom tajnom niti ekskluzivnom dokumentu – iz Arhiva Srbije za Raskrikavanje potvrđuju da je on „odavno poznat javnosti” i da je deo kataloga koji je pratio veliku izložbu zaostavštine Zorana Đinđića 2009. godine. Ovaj dokument, o kome su mediji pisali u više navrata tokom godina, može se naći i na internetu.

  Neutemeljeno
Incident u Šapcu: Gorile u magli tabloida
02.08.2018.

Incident koji se u sredu dogodio u Šapcu, neposredno pre tribine opozicionih lidera, bio je povod prorežimskim tabloidima za tvrdnje da su „batinaši tukli narod" i „pesničili žene i starce". Za te optužbe, međutim, nema čvrstih dokaza - sa dostupnih snimaka se ne vidi šta se tačno dogodilo i ko koga napada, a policija i dalje proverava navode žene koja tvrdi da ju je neko iz pratnje Boška Obradovića udario pesnicom. I dok je tabloidi jednostavno potpisuju kao „Šapčanku", propuštaju da spomenu da se radi o potpredsednici lokalnog odbora SNS-a iz Vladimiraca, kao i činjenicu da su u stvaranju tenzija učestvovali i okupljeni simpatizeri vladajuće stranke.

  naredni članci
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK
  Makenzijeva 46, 11000 Beograd
  011 244 19 66
  info@raskrikavanje.rs