Odluka Trampove administracije da na tri meseca zaustavi sve projekte Agencije za međunarodni razvoj (USAID) i njihovo finansiranje izazvala je likovanje domaćih tabloida, jer bi mogla uticati na pojedine organizacije civilnog društva koje su imale projekte sa USAID-om. Ipak, prorežimski tabloid Informer otišao je korak dalje optužujući Bajdena da je preko USAID-a dao preko 900 miliona dolara za rušenje Vučića. Do te cifre, tabloid je došao sabiranjem sredstava koje je USAID u poslednje četiri godine dao za projekte na Kosovu i u Bosni i Hercegovini. Međutim, projekti koje je ova Agencija sprovodila u zemljama Zapadnog Balkana odnosili su se na jačanja kapaciteta civilnog sektora, demokratije, ekonomije, ljudskih prava, transparentnosti. Informerove tvrdnje o rušenju Vučića postaju još apsurdnije kada se uzme u obzir da je USAID brojne projekte sprovodio i sa Vladom Srbije - uključujući inicijative za jačanje energetskog sektora i zdravstvenog sistema u zemlji.
RTS je sinoć, 18. januara, u Dnevniku 2 emitovao isečak iz gostovanja lidera Nove DSS Miloša Jovanovića na televiziji Nova S, manipulišući njegovom izjavom kako bi izgledalo da zagovara nasilje i poziva na ubistvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića. U prilogu je predstavljeno da je Jovanović rekao kako je jedna od opcija u obračunu s vlašću „uzimanje oružja i bacanje predsednika države s terase”. Međutim, isečen je ključni deo u kojem Jovanović jasno naglašava da bi tako nešto bilo sumanuto i da ne misli da je to prihvatljivo rešenje, uz obrazloženje nenasilnih metoda kojima se zalaže za promene. Sporni isečak preuzet je sa prorežimskog X profila „Detektor laži”, poznatog po širenju lažnih vesti i blaćenju opozicije. Na ovaj način RTS se našao u društvu tabloida koji često koriste ovaj izvor za obmanjivanje javnosti.
Tabloid Informer objavio je da je „opozicija odbila da prisustvuje minutu ćutanja za stradale u Novom Sadu” tokom jučerašnje sednice Narodne skupštine, navodeći da je poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević to potvrdio u izjavi za televiziju Insajder. Međutim, Pavićević tako nešto nije izgovorio, a Informer izostavlja da je minut ćutanja bio posvećen i nedavno preminulom Draganu Markoviću Palmi. Prema rečima Pavićevića za Raskrikavanje, upravo je Marković razlog zbog kojeg su pojedini opozicioni poslanici bojkotovali čin ćutanja, smatrajući neprihvatljivim da se spoji pomen žrtvama sa nekim ko je, kako tvrde, učestvovao u vlasti odgovornoj za tragediju u Novom Sadu.
Nakon što je 14 ljudi poginulo u padu nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, novinari tabloida se utrkuju ko će više oprati sadašnju vlast od odgovornosti. Više njih je gotovo istovremeno prenelo deo izjave hrvatskog inženjera građevine Juraja Pojatine za RTL da se „šezdesetih štedelo na materijalu”. Kažu da je Pojatina ovim osujetio nameru hrvatske televizije da krivicu prebaci na sadašnju vlast u Srbiji. Ipak, ostatak šestominutnog gostovanja su prećutali - na primer, inženjer je rekao da je uzrok najverovatnije u nečemu što desilo tokom poslednje rekonstrukcije, da je propust ako nadstrešnica zaista nije bila predmet obnove kao što tvrdi vlast u Srbiji, a govorio je i o problemu neodržavanja tih starih javnih zgrada kakve postoje i u Hrvatskoj.
Više stotina građana i deo predstavnika opozicije se sinoć okupilo kod Starog savskog mosta u znak protesta protiv najave beogradskih vlasti da će ukloniti ovaj, 82 godine star most, a na njegovom mestu izgraditi nov. Deo provladinih medija tvrdi da je protest propao jer je na njemu bila svega „šačica građana”. Najdalje je otišao tabloid Alo koji je „propale proteste” ilustrovao fotografijom mosta iz ptičije perspektive, na kojoj se vidi svega 20-ak ljudi. Arhiv javnih skupova, međutim, procenjuje da je na sinoćnjem protestu za odbranu mosta bilo nešto više od hiljadu građana. Osim toga, aktivisti i dalje ne odustaju od svojih zahteva, te je deo njih proveo i noć u blizini mosta, a najavili su i dežurstva kako bi sprečili mašine da započnu proces uklanjanja mosta.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |