Blokade ulica i raskrsnica u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima novi su povod za Srpski telegraf da proteste u Srbiji poveže sa Majdanom – demonstracijama iz 2014. koje su u Ukrajini kulminirale svrgavanjem proruskog predsednika Viktora Janukoviča. Kao argument da su trenuntne blokade „kopija” Majdana ovaj tabloid uzima to što su u oba slučaja na blokadama korišćene, između ostalog, automobilske gume. Osim toga, da je reč o Majdanu u Srbiji, naslućuje i neimenovani izvor ovog tabloida, koji tvrdi da će sve na kraju eskalirati u nasilje. Ipak, blokade ulica u Srbiji građani sprovode mirno. Tabloidi istovremeno izbegavaju da pomenu razloge blokada – zahtev za oslobađanje privedenih studenata posle Vidovdanskog protesta, raspisivanje vanrednih izbora i raspuštanje „skupa“ u Pionirskom parku.
Sudija i jedan od inicijatora Proglasa, Miodrag Majić našao se danas na meti više provladinih tabloida koji su ga optužili da preti nasiljem i krvoprolićem ukoliko se ne uspostavi ekspertska vlada u Srbiji. Majić je, prilikom nedavnog gostovanja u Utisku nedelje pomenuo ekspertsku vladu kao opciju za rešavanje trenutnog stanja u društvu, ali nije pretio, niti pozivao na nasilje i krvoproliće. U razgovoru za Raskrikavanje sudija Majić kaže da je navikao na napade dela medija, ali i da mu u trenutnoj društvenoj situaciji plasiranje neistina deluje tužno.
Režimski tabloid Srpski telegraf u više navrata je u prethodnom periodu pisao o korišćenju „skaj” poruka kao dokaza na sudu, uz tvrdnje da su one nezakonite. U tim tekstovima tvrde i da je „Vrhovni sud Austrije oborio Skaj” kao dokaz na sudu i da će ta odluka biti primenjena na sve sudske postupke u toj zemlji. Međutim, Javno tužilaštvo u Beču kao i advokatska kancelarija koja je podnela zahtev za izuzimanje „skaj” poruka demantovali su ove tvrdnje za Raskrikavanje.
Zamislite da odete u banku i podignete kredit kako biste vratili dugove za struju i grejanje, a onda okruženju ispričate da je banka u stvari odlučila da investira u vas jer vas je prepoznala kao klijenta od poverenja, tako da čitavu tu stvar zapravo prikažete kao svoj uspeh. Otprilike tako bi se moglo opisati izveštavanje prorežimskih medija o tome da je državni Telekom emitovanjem obveznica prikupio od investitora 900 miliona dolara. To zapravo znači da se zadužio da bi od tih para između ostalog refinansirao postojeće dugove, ali to tabloidi ne spominju, već navode da su „investitori Telekomu nudili milijarde” i da je ovo veliki uspeh državne kompanije.
Mladen Petković, bivši direktor državnih fabrika oružja Krušik i Zastava oružje, navodno je uhapšen 19. septembra u Kirgistanu, prema informacijama portala Radar. Vest je bila skrivana od javnosti mesec dana, a još uvek se ne znaju nikakvi zvanični detalji – najpre zašto je uhapšen zajedno sa još jednim profesorom Beogradskog univerziteta. Nakon što je Radar objavio detalje o Petkovićevoj povezanosti sa SNS-om i njegovoj ulozi kao funkcionera u opštini Zemun i srpskim fabrikama oružja, portal Republika je Petkovića označio kao „Đilasovog čoveka” u pokušaju da ga distancira od SNS-a. Ni u jednom delu teksta Republike, dugogodišnji saradnik vlasti, Mladen Petković nije povezan sa vladajućom partijom, niti sa predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |