U Nemačkoj se ovih dana vodi polemika oko predloga novog zakona koji bi trebalo da olakša ljudima da u dokumentima promene svoj pol. Ovo će značiti, ukoliko zakon bude izglasan, da će pravo na takvo „samoodređivanje“ imati i mladi iznad 14 godina. Večernje novosti su ova dešavanja interpretirale naslovom: „Teraju osnovce da izaberu pol“ i dodale da će oni, istim zakonom, moći bez saglasnosti roditelja da se podvrgnu hormonskim terapijama i operacijama. Međutim, inicijator zakona - nemačko Ministarstvo porodice - navodi da takve odrednice o operacijama bez saglasnosti roditelja nema u zakonu: „Ne, to nije planirano. Nikad nije ni bilo“.
„Srbija može u Evropsku uniju kada zaboravi Jasenovac?!” piše danas Informer u glavnoj vesti na naslovnoj strani pozivajući se na „skandaloznu analizu” Fajnenšl tajmsa. Ipak, u tom članku Srbija se spominje samo u jednom pasusu i ne piše ono što Informer tvrdi.
Samo jedna objava na društvenim mrežama navodnog cenovnika sa grčkog ostrva Mikonos bila je dovoljna da portal „Srbija danas” proglasi Grčku najskupljom destinacijom Mediterana i da utvrdi da im turisti besno otkazuju rezervacije. Međutim, nekoliko klikova na računaru delilo je ovaj portal od potpuno drugačije realnosti.
Domaći portal Nulta tačka i hrvatski Epoha su panično objavili da Fajzerova vakcina menja ljudsku DNK, pozivajući se na studiju naučnika iz Švedske. Autori ovih tekstova se međutim nisu potrudili ni da potraže tumačenja studije, koja je objavljena u februaru ove godine. Studija je rađena u kontrolisanim laboratorijskim uslovima i u njoj su korišćene kancerogene ćelije jetre koje nisu reprezentativne za zdrave ljudske ćelije. Autori studije su još u martu saopštili da rezultati koje su dobili ne dokazuju da mRNK vakcina menja genetski materijal kod ljudi.
Na dan obeležavanja 27 godina od počinjenog genocida u Srebrenici, srpski tabloidi već tradicionalno negiraju da se ovaj zločin, u kojem je ubijeno između sedam i osam hiljada bosanskih Muslimana, može nazvati genocidom. Informer i Alo negiraju genocid navodeći da su to „utvrdili i Sud u Hagu i međunarodni ekspert Gideon Grajf”. Sud u Hagu je međutim upravo suprotno tvrdnjama doneo osuđujuće presude za pojedinice koji su odgovorni za genocid. Izveštaj koji je predvodio Gideon Grajf, na koji se srpski tabloidi takođe pozivaju, nije međunarodno priznat dokument i navodi u njemu su upitni.
Raskrikavanje je projekat Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - KRIK Makenzijeva 46, 11000 Beograd 011 244 19 66 info@raskrikavanje.rs |