Vest
Država i tabloidi o dokazanom špijuniranju građana: Hibridni rat i pokušaji destabilizacije
17.12.2024. Stefan Kosanović Kolaž naslova tabloida i Amnestijevog izveštaja
Međunarodna organizacija Amnesti i više medija, među kojima je i Raskrikavanje, juče su objavili istraživanja o tajnom špijunskom softveru NoviSpy, koji je tajno instaliran na telefone novinara i aktivista u Srbiji prilikom informativnih razgovora u policiji i BIA-i. Nakon toga, provladini tabloidi istupili su gotovo istovremeno s optužbama o „hibridnom ratu” i „ustaškoj kampanji”. Državni zvaničnici, uključujući ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, relativizovali su otkrića i uprli prst u strane službe.
Tokom informativnih razgovora, bilo u policiji ili u prostorijama Bezbednosno-informativne agencije, na telefone novinara i aktivista potajno je instaliran špijunski softver NoviSpy, do skoro nepoznat čak i stručnjacima za digitalnu bezbednost, navodi se u novom izveštaju organizacije Amnesty koja se bavi digitalnom bezbednošću.
Raskrikavanje je pisalo o slučaju našeg kolege, novinara lokalnog portala FAR, Slaviše Milanova, kome je na prevaru tokom boravka u policiji u februaru ove godine na telefon instaliran NoviSpy.
I telefoni nekoliko drugih ekoloških i političkih aktivista su takođe bili zaraženi, a forenzičari Amnestija su otkrili da je taj softver bio direktno povezan sa IP adresama srpske Bezbednosno-informativne agencije.
Izveštaj Amnesty International
Detaljniji podaci i forenzički dokazi kao i opisi na koje su sve načini dolazili do telefona mogu se pronaći u najnovijem Amnestijevom izveštaju, kao i u istraživanjima organizacija poput Raskrikavanja i BIRN-a.
Za prorežimske medije, ali i državne zvaničnike, međutim, nikakvi dokazi nisu objavljeni.
Gotovo istovetno su reagovali na izveštaj, nazivajući ga pokušajem destabilizacije Srbije.
„U toku je najgori hibridni rat protiv naše zemlje, vođen tačno po pravilima CIA”, počinje Informerov tekst, u kojem se navedeno istraživanje označava kao „brutalna ustaška kampanja” ispunjena lažima. Dalje se tvrdi da je „svima već jasno” kako je cilj ove kampanje suprotstavljanje „slobodarskoj spoljnoj politici koju Beograd vodi”.
Kao razlog da ovaj izveštaj nazovu pogrdno – ustaškim napadom, uzeli su činjenicu da je hrvatski portal index objavio vest o izveštaju. Međutim, pored Indexa, tekst su objavili i brojni svetski mediji – poput Gardijana i Rojtersa.
U Informerovom tekstu našlo se mesta i za kletvu.
I to kletvu poslanika SNS-a Nebojše Bakarca koji je na svom Fejsbuk profilu, istraživanje Amnestija nazvao lažnom vešću, portal N1 antisrpskim, a Index ustaškim. „Seme se zatrlo svim izdajnicima i plaćenicima”, napisao je Bakarec.
U narednih sat vremena, portali Novosti, 24sedam i Pink objavili su sadržaj gotovo istovetan Informerovom.
Naslovna strana Večernjih novosti
Novosti su u odbranu države i službe bezbednoste pozvali sebi dobro poznate analitičare koji se bave bezbednošću – bivšeg oficira Kontraobaveštajne službe JNA Ljubana Karana i predsednika Centra za proučavanje globalizacije Dejana S. Miletića.
Karan tvrdi da su optužbe o nezakonitom prisluškivanju deo hibridnog rata protiv Srbije. Smatra da strane službe i njihovi lokalni partneri koriste slične metode za rušenje vlasti, kao što je bilo u drugim zemljama, recimo Severnoj Makedoniji.
Vrlo slično je ustvrdio i njegov kolega Dejan S. Miletić koji u Novostima zvuči isto kao da govori Aleksandar Vučić.
„Cilj je da se pokaže da naše društvo nije demokratsko i da se izazove unutrašnjna tenzija, nego da se uruši i spoljni imidž Srbije, koja je trn u oku mnogima u regionu. Posebno što smo u značajnoj meri ostvarili nezavisnost, za razliku od drugih, a beležimo i ekonomske rezultate”, kaže on.
Predstavnici Vlade: Napad na sistem bezbednosti
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić takođe je demantovao nalaze izveštaja i rekao da je
prisluškivanje „sada već klasičan oblik rada” i zapitao zašto bi se primenjivale druge metode, ako ova postoji i funkcioniše.
Dačić je relativizovao izveštaj Amnestija i upozorio da bi se slične optužbe mogle uputiti na račun policija i tajnih službi bilo koje zemlje u svetu.
„Reč je o forenzičkim alatima koji se isključivo koriste za navedenu svrhu”, rekao je Dačić.
„Oni sada pokušavaju da sugerišu da se, prilikom korišćenja tih alata, na uređaje ubacuju i dodatni programi koji bi omogućili dalju kontrolu i praćenje osoba. To već spada u domen naučne fantastike i predstavlja napad na bezbednosnu praksu koja postoji u našoj zemlji. Još niko nikada nije tvrdio da smo toliko tehnološki napredni”, zaključio je Dačić.
O čemu Dačić zapravo govori?
Prema forenzici zaraženih telefona, utvrđeno je pre svega da su telefoni bili aktivni u toku boravka prisluškivanih građana u prostorijama policije i BIA. Telefone su ostavljali na ulazu u prostoriju, najčešće isključene. U vreme njihovih razgovora, prema dokazima sa telefona, u njihove telefone se ulazilo uz pomoć tehnologije izraelske kompanije Cellebrite.
Ova tehnologija služi za otključavanje i uzimanje podataka. Koriste je brojne službe bezbednosti širom sveta, zvanično za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Ono što je problem, kako Amnesti tvrdi je zloupotreba ove tehnologije.
Nakon što se telefon otključa, na njih se instalira špijunski softver NoviSpy, koji je najverovatnije lokalne proizvodnje.
U samom izveštaju se navode i slučajevi napada Pegasusom, izuzetno opasnim špijunskim softverom koji može da se instalira na telefon sa daljine.
Reagovao je za sada i potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin koji je rekao da su BIA i MUP optuženi bez ijednog dokaza. Ponovo je pozvao SNS da razmisli o podršci Zakonu o stranim agentima.