raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Manipulisanje činjenicama
Izvorni članak je objavljen 14.08.2024. (Informer)
Informer u tekstu o usevima oko istražne bušotine Rio Tinta prikazao zelenilo oko probnog rudnika u Švedskoj
14.08.2024.    Stefan Kosanović    Ilustracija/OpenAI
U današnjem štampanom izdanju tabloida Informer objavljen je demanti kompanije Rio Tinto, koja odbacuje optužbe da ne vodi računa o svojim bušotinama i sada već zagađuje okolinu u Srbiji. Konkretne optužbe iznela je Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar” u viralnom video-snimku, u kojem prikazuje istražnu bušotinu u dolini Jadra koja je okružena područjem na kojem vegetacija ne raste. Informer, u ilustraciji svog teksta, prilaže fotografiju koju je dostavio Rio Tinto, navodno iz aprila 2024. godine, na kojoj su „usevi neometano rasli i bili u dobrom stanju”. Međutim, pored te fotografije, priložena je i jedna snimljena iz ptičje perspektive, koja prikazuje iskopinu okruženu nepreglednim zelenim horizontom. Autorstvo ove fotografije nije navedeno, niti je objašnjeno šta ona predstavlja, a na nju se Informer u tekstu ne poziva. U takvom kontekstu, fotografija deluje prilično manipulativno, s obzirom na to da je na njoj zapravo lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project”, koji pripada kompaniji Talga.
Juče je u pojedinim medijima i na društvenim mrežama postao viralan snimak „Da li su ovo standardi i garancije Rio Tinta?” na kom Marijana Petković iz udruženja „Ne damo Jadar” snima jednu od istražnih bušotina (konkretno pijezometar; vertikalni cilindrični objekat za osmatranja podzemnih voda u bušotini) Rio Tinta u dolini Jadra. Ona tvrdi da bušotina curi, a na snimku se vidi da oko nje usevi ne rastu.

Petković je izrazila zabrinutost za životnu sredinu i zdravlje ljudi i upitala po kojim standardima će kompanija Rio Tinto da rudari litijum u Srbiji, ako pet godina ne uspeva da zatvori bušotinu sa video-snimka.



Rio Tinto je istog dana reagovao na ove optužbe, saopštivši da su tvrdnje da je tečnost iz bušotine uništila useve netačne. Kao mogućeg uzročnika suši naveli su vremenske uslove, ekstremnu temperaturu i to što je reka Korenita presušila. Takođe su naveli da je oprema na istražnoj bušotini bila vandalizovana.

Demanti Rio Tinta preneo je i tabloid Informer u današnjem štampanom izdanju, u tekstu pod naslovom „Zašto se plasiraju laži o projektu „Jadar”; Izmislili da „Rio Tinto” truje okolinu”.

Rio Tinto je medijima dostavio fotografije za koje tvrdi da su sa pomenute lokacije iz aprila 2024. godine, kada su usevi bili u dobrom stanju. Informer je jednu od tih fotografija iskoristio za ilustraciju zaglavlja svog teksta, dok su u samom tekstu priložene dve fotografije.

Na fotografijama nije navedeno autorstvo niti je objašnjeno šta one predstavljaju. Na jednoj se vidi oštećen deo opreme oko bušotine koja je primetna na viralnom video-snimku.

Druga fotografija prikazuje iskopinu većih dimenzija okruženu nepreglednim zelenim prostranstvom, snimljenu iz ptičje perspektive. Pretragom ove fotografije na Guglu dolazimo do njenog izvora – na njoj je prikazana lokacija probnog rudnika grafita „Vittangi Graphite Project” u Švedskoj, koji pripada australijskoj kompaniji Talga.

   Informer 14. avgust 2024 / Talga Group. Quarterly Report for September 2022.


S obzirom na to da Informer u tekstu ni u jednom trenutku ne pominje ovu fotografiju, niti navodi da je ona snimljena u Švedskoj, postoji mogućnost da ona manipulativno utiče na percepciju čitalaca.

Podsetimo, Ustavni sud je sredinom jula ukinuo odluku Vlade Srbije o zaustavljanju projekta Jadar, koji se odnosi na eksploataciju litijuma u zapadnoj Srbiji. Ovo je naišlo na protivljenje ekoloških aktivista i lokalnog stanovništva koji se plaše da će projekat štetno uticati na okolinu i zdravlje ljudi. Zbog toga, prethodnih nedelja, organizovano je desetine protesta širom Srbije.
  Analiza
„Ubistvo Vučića” – učinkovita propagandna tehnika za skretanje pažnje
Mediji Junajted grupe ovih dana su na tapetu predstavnika vlasti i tabloida koji ih optužuju da poz...
  Neutemeljeno
Informer o ekološkim protestima: Hoće da siluju Srbiju
Nedavno održan masovni ekološki protest protiv rudarenja litijuma i kompanije Rio Tinto u Beogradu...
  Lažna vest
RTL zavidno izveštava o sporazumu Srbije i EU o litijumu? Samo u montiranim video-snimcima!
Portal Informer je dva dana zaredom objavio tekstove koji govore o hvalospevima sa hrvatske televizi...
Rio Tinto
Jadar
Litijum
Švedska
Marijana Petković
Ne damo Jadar
Video-snimak
Usevi
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: