Bil Gejts stoji iza EntoMilk-a - „mleka od buba”? Netačno
23.07.2024. Milica Ljubičić Foto: European Commission - fotograf: Lukasz Kobus
Američki milijarder i osnivač Majkrosofta, Bil Gejts, česta je meta raznih teorija zavere, koje su uglavnom podstaknute njegovim ulaganjima u vakcine, alternativne načine ishrane, te usporavanje klimatskih promena. Domaći portali Nulta tačka i Srbin info nedavno su objavili jedan video proizvodnje mleka od larvi za ishranu ljudi uz tvrdnje da je Gejts najavio novu „mlečnu alternativu” pod nazivom „EntoMilk”. Video je star skoro šest godina i reč je o proizvodu kompanije koja više nije aktivna i koja nema veze sa Bil Gejtsom.
„Bil Gejts naredio da se zameni kravlje mleko kremastim mlekom od crva”, objavio je portal Nulta tačka u tekstu iz 9. jula. Istu tvrdnju o Gejtsovom „kremastom mleku od crva” tada je objavio i portal Srbin info.
„Milijarder eugeničar Bil Gejts naredio je vladama širom sveta da postepeno ukinu upotrebu kravljeg mleka u korist mleka od crva. (...) Najavio je novu „mlečnu alternativu” pod nazivom „EntoMilk” za koju kaže da će na kraju zameniti mleko od životinja. Tipična kutija EntoMilk-a je napravljena od hiljada zgnječenih crva”, navode ovi portali.
Tvrdnju da Gejts promoviše EntoMilk - mleko od larvi uzgajanih muva - prvi je prošlog meseca na mreži X plasirao poznati svetski proizvođač dezinformacija i teoretičar zavera Aleks Džouns.
On je kao „dokaz” podelio promotivni spot od 60 sekundi u kome je prikazan proces proizvodnje tog mleka, uz tvrdnje da iza svega stoji Bil Gejts. Isti spot su iskoristili i domaći portali Nulta Tačka i Srbin Info.
U videu je prikazan proces proizvodnje EntoMilk-a, odnosno mleka koje nastaje mešanjem larvi crne vojničke muve od kog se potom pravi sladoled.
Video je preuzet sa Jutjub kanala 60 seconds docs, objavljen je u septembru 2018. godine i nema dokaza da je ovaj proizvod povezan sa Bil Gejtsom.
Prema medijskim izveštajima, Ento Milk je bio proizvod kompanije Gourmet Grubb sa sedištem u Kejptaunu u Južnoafričkoj Republici. Ova kompanija je osnovana 2017. godine i zaista je pre nekoliko godina promovisala sladoled koji je napravljen od „mleka buba”.
Na društvenim mrežama ova kompanija, međutim, nije aktivna od sredine 2020. godine, dok domen njihovog sajta sada vodi na stranicu za klađenje. O kompaniji i njenim aktivnostima ove godine nije bilo medijskih izveštaja, a prema podacima baze Pitcbook - kompanija više nije aktivna.
Na sajtu Fondacije Bil i Melinda Gejts nema podataka da su na bilo koji način sarađivali sa pomenutom južnoafričkom kompanijom, što su iz ove Fondacije potvrdili i za Rojters, koji je nedavno pisao o ovoj dezinformaciji.
I suosnivačica ove južnoafričke kompanije, Lea Besa, za Rojters je 10. jula navela da Gejts i njegova Fondacija ni na koji način nisu povezani sa njima.
Takođe, nije istina da je Bil Gejts „naredio vladama da zamene kravlje mleko”, kako to tvrde Nulta tačka i Srbin Info. Ipak, Bil Gejts se zaista zalaže i investira u alternativne načine ishrane poput recimo investiranja u kompaniju Biomilk koja razvija proizvodnju mleka za bebe. Osim toga, Gejtsova Fondacija je još 2012. godine dodelila grant kompaniji All things bugs koja ima za cilj da razvije metod za efikasnu proizvodnju nutritivno bogate hrane korišćenjem insekata. Gejts je takođe 2017. finansijki pomogao i kompaniji Memfis Mits koja uzgaja meso u laboratoriji. Upravo zbog investiranja u alternativne načine ishrane Gejts je česta meta teoretičara zavera.