Manipulisanje činjenicama
Gejts nije rekao da novinari imaju obavezu da lažu o klimatskim promenama
09.10.2024. Milica Ljubičić Foto: European Commission - fotograf: Lukasz Kobus
Portal Nulta tačka, poznat po negiranju klimatskih promena, nedavno je objavio tekst u kome tvrdi da je američki milijarder Bil Gejts rekao da novinari imaju „moralnu obavezu da lažu o opasnostima klimatskih promena”. Nisu precizirali kada i gde je Bil Gejts ovo izjavio, ali na osnovu rekonstrukcije Raskrikavanja, ova tvrdnja je manipulativno interpretirana na osnovu tekstova dva kontroverzna portala iz Amerike.
„Bil Gejts kaže da novinari mejnstrim medija imaju moralnu obavezu da lažu javnost o opasnostima klimatskih promena”, tvrdi Nulta tačka na početku još jednog vrlo opširnog teksta u kome negiraju klimatske promene.
Ne preciziraju kada i gde je Bil Gejts izjavio ovo, iako ga navode kao njegov citat.
Foto: Printscreen/Nulta tačka
Ipak, čitajući dalje tekst može se naslutiti kako su, manipulativno, izveli ovu tvrdnju.
Nulta tačka i američki sajt The Peoples Voice (sajt sa koga su preuzeli tekst) povezuju Billa Gejtsa sa projektom „Klimatski plan za medijsku transformaciju”, koji je pokrenut prošle godine. I zaista, Fondacija Bil i Melinda Gejts se nalazi među donatorima jedne od organizacija koja stoji iza ovog projekta - „Solution Journalism Network”.
Upravo na osnovu ove povezanosti, Nulta tačka je manipulativno zaključila da je lično Gejts rekao da novinari imaju „moralnu obavezu da lažu”.
Ovo nije tačno, niti je to poruka ovih organizacija. Naprotiv.
Na sajtu Klimatskog plana za medijsku transformaciju navode da je projekat nastao kao doprinos stotina novinara koji izveštavaju o klimatskim promenama.
Cilj nije, kako navode, da ovo bude konačan vodič za izveštavanje o klimi, već da istakne prioritete i pruži korisne savete, kako bi novinari zainteresovani za unapređenje izveštavanja o klimatskim temama mogli da pronađu inspiraciju i smernice.
Iza ovog projekta stoji i organizacija „Covering Climate Now” koja se takođe već godinama bavi unapređenjem medijskog izveštavanja o klimatskim promenama.
Upravo su Nulta tačka i TPV, citirali neke od članaka koji su tokom godina objavljivali kredibilni autori na sajtu „Covering Climate Now” sa ciljem da ih problematizuju.
Organizacija „Covering Climate Now”(CCN) formirana je 2019. godine, okuplja i obučava stotine novinara širom sveta kako da izveštavaju o klimatskim promenama i pozivaju na važnost izveštavanja o ovoj temi.
Nulta tačka tako navodi da „prema CCN-u, novinari imaju moralnu obavezu da se zalažu za klimatsku agendu”.
Ovaj zaključak je izvučen iz teksta starog četiri godine, novinarke Ene Hajat, objavljenog na ovom sajtu.
U tom tekstu autorka je konstatovala da novinari imaju „moralnu obavezu da proglase vanredno klimatsko stanje”. Ona se pita da ako naučnici imaju moralnu obavezu da govore istinu, zar to ne bi trebalo da važi i za novinare.
„Zar novinske organizacije ne bi trebalo da govore pravu istinu o klimatskim problemima, i ne manje vazno, o rešenjima?” Hajat navodi primer pandemije korona virusa tokom koje su novinari nastojali da informišu javnost i da ukažu na dezinformacije koje su se masovno širile.
Njen stav su u tekstu interpretirali kao tvrdnju da novinari imaju moralnu obavezu da se zalažu za klimatsku agendu.
Fosilna goriva (ni)su kriva za klimatske promene
Tekst Nulte tačke sugeriše i da sagorevanje fosilnih goriva nije uzrok globalnog zagrevanja i da za te tvrdnje nema uporišta.
Naučne studije to ipak demantuju.
Globalni projekat ugljenika (Global Carbon Project, eng.), koji čini međunarodni konzorcijum naučnika iz preko 90 institucija, objavio je da je emisija ugljen-dioksida oslobođenog sagorevanjem fosilnih goriva dostigla rekordne nivoe u 2023. godini. Navode da je prošle godine, samo sagorevanjem fosilnih goriva oslobođeno oko 37 miliona tona ugljen-dioksida.
Ujedinjene nacije upozoravaju da fosilna goriva - ugalj, nafta i gas - ubedljivo najviše doprinose globalnim klimatskim promenama i da čine preko 75 odsto globalnih emisija efekta staklene bašte.
„Emisije gasova staklene bašte prekrivaju Zemlju i zadržavaju sunčevu toplotu. To dovodi do globalnog zagrevanja i klimatskih promena. Svet se sada zagreva brže nego u bilo kom trenutku u zabeleženoj istoriji”, navode Ujedinjene nacije.
I NASA navodi da je upravo porast ugljen dioksida i drugih gasova staklene bašte glavni razlog rastuće temperature na zemlji. „Globalna temperatura površine Zemlje je u 2023. bila za 1,2 stepena celzijusa toplija od proseka za NASA-in osnovni period (1950-1980), što je čini najtoplijom godinom u istoriji”.
Studija američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOOA) pokazala je da je okean „usporio asorpciju ugljen-dioksida jer je već akumulirao njegove značajne količine”
Foto:earthopservatory.nasa.gov
Grafikon pokazuje koliko se ugljenika emituje iz fosilnih goriva (žuta) i promene namene zemljišta (narandžasta), i koliko se ugljenika apsorbuje u atmosferi (ljubičasta), okeanima (plava) ili na kopnu (zelena), od 1959. do 2023. godine.