Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) takođe se oglasilo kratkim saopštenjem demantujući otkrića da su novinari i aktivisti u Srbiji prisluškivani nakon što su im u telefone ubačeni špijunski softveri. Tvrde da forenzički alat koriste u skladu sa zakonom. Međunarodna organizacija Amnesti kao i više medija širom sveta, među njima i Raskrikavanje, utvrdili su da su špijunski softveri instalirani uz pomoć tehnologije Cellebrite koju policije širom sveta koriste za otključavanje i preuzimanje podataka sa telefona.
Sedamnaestoro mladih ljudi našlo se na takozvanom „spisku studenata plaćenika” koji je ovih dana objavio pokret „Kopaćemo”, a koji se do nedavno skoro ekskluzivno bavio temom rudarenja litijuma. „Kopaćemo” ove mlade ljude povezuje sa aktuelnim blokadama fakulteta i saobraćajnica, opozicionim političkim partijama uz etiketu da su u pitanju „plaćenici” koji se lažno predstavljaju kao studenti. Jedna od studentkinja čije ime se nalazi na „spisku”, Anđela Jeremić, kaže za Raskrikavanje da je jasno da je ovo spisak nepodobnih. Iz Građanskih inicijativa upozoravaju da ovakav „spisak” ugrožava bezbednost studenata i studentkinja koji se ovih dana bore za vladavinu prava u Srbiji.
Audio-snimak na kom se navodno čuje potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica kako instruira pristalice Srpske napredne stranke da izazivaju incidente tokom petnaestominutnih blokada, objavila je juče potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić. Samo nekoliko sati kasnije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da mu je neko porukom rekao da je snimak njegovog glasa rezultat veštačke inteligencije. Međutim, nekoliko stručnjaka za zvuk za Raskrikavanje tvrde da je to gotovo nemoguće. Tako jedan od njih, Dejan Tomka, tvrdi da je izvesno da je Zobenicin glas autentičan, pošto se na snimku jasno čuju finese govora koje trenutno modeli veštačke inteligencije ne mogu precizno da reprodukuju. Takođe, dodao je da Zobenica nema dovoljno veliku bazu javno dostupnih snimaka koja bi omogućila softveru da generiše govor tako uverljivo. Dva profesora sa Univerziteta u Novom Sadu takođe navode da trenutno ne postoji program pomoću kojega je ovo moguće izvesti toliko kvalitetno na srpskom jeziku.
Neposredno po završetku sinoćnjih masovnih protesta u Novom Sadu, tabloid Informer je objavio snimke sa bezbednosnih kamera beogradskog aerdroma na kojima se vidi aktivista grupe „Sviće”, Nikola Ristić. U tekstu daju podatke o tome gde je Ristić otputovao, u koliko sati i kojim letom. Ristić je za Raskrikavanje izjavio da je BIA bila upoznata s njegovim putovanjem, pošto je tokom nedavnog saslušanja obavestio njihove pripadnike o svojim planovima. Smatra da je „nenormalno" da jedan tabloid poseduje ovakve podatke i dodaje da to oslikava stanje bezbednosti aktivista u Srbiji. Sa beogradskog aerodroma navode za Raskrikavanje da su „na raspolaganju nadležnim organima radi utvrđivanja svih okolnosti”.
Nadstrešnica kod glavnog ulaza Železničke stanice u Novom Sadu srušila se danas oko podne i za sad usmrtila čak 12 građana, dok je više njih teško povređeno. O ovoj tragediji u prvih sat vremena nakon što se dogodila izvestio je i Informer uz informaciju da je reč o staroj nadstrešnici koja nije nedavno rekonstruisana kao i da „pripada starom delu zgrade”. Kasnije su slično saopštile i Infrastrukture Železnice Srbije. Ovo ne bi bilo čudno da vlast ovu stanicu nije otvarala svečano čak dva puta, signalizirajući kraj rekonstrukcije i radova na njoj. Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je da je u renoviranje stanice uloženo čak 65 miliona evra, dok se u samu zgradu uložilo 16 miliona evra.
Srbija nije postigla napredak u odnosu na preporuke Evropske komisije iz prošle godine u oblasti slobode izražavanja, zaključuje se u izveštaju EK o Srbiji. Evropska komisija navodi da je potrebno da Srbija ojača bezbednost novinara, a pre svega traži da se visoki funkcioneri uzdrže od etiketiranja ili verbalnih napada na novinare. U izveštaju konstatuju i da SLAPP tužbe sve više ometaju rad istraživačkih novinara u Srbiji.
Viši sud u Beogradu osudio je portal In Medija i urednicu Vericu Marinčić u prvom od sedam postupaka koje su protiv nje pokrenuli roditelji maloletnih karatista iz Inđije i naložio joj da jednom od njih isplati 100 hiljada dinara odštete i još 60 hiljada za sudske troškove. Oni su je, naime, tužili sredinom ove godine jer je objavila fotografiju njihove dece na prijemu kod predsednika opštine koji im je tom priliku podelio med za potenciju „Fruškogorski skočko”. Presuda koja je ovih dana stigla je prva, a još šest njih se očekuje. Iako njen advokat najavljuje žalbu, Marinčić za Raskrikavanje kaže da pretpostavlja da će i druge presude biti istovetne i da će, ako bude pravosnažno odlučeno da mora da isplati više od milion dinara odštete, to biti „poslednji klin u kovčegu u koji su nas saterali”, jer In Medija nema taj novac.
Telekom Srbija krajem jula ove godine obavestila je makedonsku antimonopolsku komisiju o planu da preuzme kompaniju Mondo INC, izdavača tabloida Kurir i još nekoliko medija. U Telekomu i dalje odbijaju da jasno kažu konačnu odluku, iako su očigledno krenuli u obiman posao prikupljanja dokumentacije i dozvola. „Jedno je da dobijete dozvolu regulatora, a drugo da li će doći do preuzimanja”, kratko je za Raskrikavanje prokomentarisao direktor Telekoma Vladimir Lučić. Ovoj nameri Telekoma prethodilo je, između ostalog i usvajanje novih medijskih zakona kojima je omogućeno da ova državna kompanija može da bude vlasnik medija.
U Višem sudu u Beogradu danas je nastavljen proces koji je protiv BIRN-a pokrenuo gradonačelnik Aleksandar Šapić za povredu časti i ugleda. Povod je novinarsko otkriće da je kupio vilu od skoro 400 kvadrata u Trstu, a koju nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije. Šapić je na sudu rekao da je Agenciji dostavio kupoprodajni ugovor, ali da se nije „bavio popunjavanjem obrazaca i detaljima" već da je to radila njegova sekretarica. U sudnici je u nekoliko navrata dobacivao novinarima BIRN-a, tražio od njih da otkriju izvor i rekao da je ova tužba pokušaj da se osujete „buduće laži" o njemu.