raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Istraživanja
  Analiza
Izveštavanje u regionu: Najmanje 1.500 dezinformacija za 150 dana rata u Ukrajini

Za prvih pet meseci rata u Ukrajini, mediji i društvene mreže u Srbiji, BiH, Hrvatskoj i Crnoj Gori objavili su više od 1.500 netačnih i manipulativnih tvrdnji o ovom sukobu, zaključak je izveštaja See Check mreže, regionalne mreže fektčekera čiji je Raskrikavanje član. Dominira proruski narativ - naročito u Srbiji - a u manjoj meri su, kako se ističe u izveštaju, prisutne dezinformacije koje idu naruku ukrajinskoj strani.

11.08.2022.
  Analiza
Kriza na Kosovu: Obostrano propagandno potpirivanje vatre

Čitajući izveštaje domaćih tabloida o sukobima na Kosovu poslednjih dana, može se saznati da su „naoružani Albanci pucali na goloruke Srbe“, da je Kurti imao nameru da sprovede „etničko čišćenje“ ali da je „podvio rep“ nakon što su mu Amerikanci rekli da „nema vojsku“ i da će ga „Vojska Srbije sravniti sa zemljom“. Na drugoj strani, ako čitate kosovske medije na albanskom jeziku, saznaćete da je Srbija planirala koordinisanu akciju napada na sever Kosova u dosluhu sa Rusijom, da su napadači zapravo Srbi, da će Vučić, ako napadne Kosovo, u roku od 48 sati dobiti odgovor od NATO avijacije, te da Srbija „nema ni vozače tenkova ni pilote“. I jedni i drugi za političare suprotne strane koriste niz uvreda, poput „fašisti“ i „poremećeni“.

02.08.2022.
  Analiza
Milion evra iz budžeta u 2021. otišlo proizvođačima lažnih vesti

Firme koje izdaju tabloide Informer, Srpski telegraf, Kurir, Alo, Objektiv kao i Večernje novosti, tokom 2021. su dobile gotovo milion evra iz budžeta. Reč je o novcu koji se u njihove kase slio što na konkursima za proizvodnju medijskih sadržaja, što preko ugovora o oglašavanju sa različitim državnim institucijama. Istovremeno, ovi tabloidi su prema analizi Raskrikavanja tokom prošle godine na naslovnim stranama objavili gotovo 1000 lažnih ili neutemeljenih vesti.

06.07.2022.
  Analiza
Na naslovnim stranama šest tabloida blizu 1000 manipulativnih vesti

Šest dnevnih listova - Informer, Srpski telegraf, Kurir, Alo, Večernje novosti i Objektiv su u 2021. na svojim naslovnim stranicama objavili ukupno 987 lažnih, neutemeljenih i manipulativnih vesti, pokazala je analiza Raskrikavanja. Istovremeno, izdavači ovih tabloida su u prošloj godini iz budžeta dobili gotovo milion evra.

06.07.2022.
  Analiza
Izmišljeni lekari i korisnici nude „delotvorne” preparate za brzo gubljenje kilograma

U „prelistavanju” portala opet smo naišli na reklame preparata za brzo i lako gubljenje kilograma. I ovoga puta, dve reklame koje smo proveravali vode na sajtove koji kao „dokaze” za delotvornost preparata citiraju nepostojeće lekare i zadovoljne korisnike. Koristeći isti šablon - pozivaju se i na izmišljene studije, ukazuju na ograničenu količinu proizvoda kao i mogućnost kupovine po ceni od 3.700 dinara, što je kako navode čak „50 niže od standardne” Raskrikavanje je i ranije ukazivalo na slične oblike prevara, u kojima i lekari i korisnici koji zapravo ne postoje hvale preparate koji navodno doprinose poboljšanju zdravlja.

22.06.2022.
  Dezinformacija
Tabloidi u Srbiji na strani Rusije u njenom sukobu sa Ukrajinom

„Putin odlučio“, „Putin matirao Ukrajinu“, „Putin šokirao zapad, „Putin doneo slobodu Donbasu“ - na naslovnim stranama tabloida ruski predsednik je i ovih dana predstavljen kao lider čelične ruke koji se radikalnim, ali pravičnim merama suprotstavlja globalističkom Zapadu. Dok Aleksandar Vučić izjavljuje kako Srbija mora da očuva svoj neutralni status u rusko-ukrajinskom sukobu koji sve više eskalira, prorežimski tabloidi se otvoreno svrstavaju na rusku stranu.

23.02.2022.
  Analiza
Dezinformacije i korona: U 2021. dominirali antivakseri

Drugu godinu nakon što je svet upoznao novi virus korona, obeležio je početak vakcinacije u čitavom svetu, ali i izrazito negativan narativ o vakcinama protiv kovida 19. Na antivakserskim portalima i društvenim mrežama često su deljene neutemeljene, manipulativne ili lažne vesti u vezi sa vakcinacijom. Novinari koji se bave proverom tvrdnji u medijima zbog toga su imali dosta posla, a Raskrikavanje vam u analizi koja sledi donosi četiri najčešće grupe sumnjivih tvrdnji kojima smo se bavili prošle godine u vezi sa vakcinama.

09.01.2022.
  Analiza
Najčitanije u 2021. na sajtu Raskrikavanja

Tema koronavirusa je i ove godine dominirala među člancima koje su novinarke Raskrikavanja analizirale, ali su pažnju naših čitalaca privlačile i druge teme, obično one oko kojih se vodila velika polemika u javnosti. Da li je film „Dara iz Jasenovca” zaista bila najgledaniji film, kako tablodi dobijaju informacije iz policije i kako se pisanje tabloida menja kada to zahtevaju neke stranačke odluke. U nastavku je lista najčitanijih tekstova u prošloj godini.

07.01.2022.
  Analiza
Firma sa nepostojećeg „Bulevara Mihaela Putina“ prodaje dodatke ishrani

Na sajtovima najčitanijih tabloida redovno se mogu naći razni oglasi za dijetetske proizvode kao što su čajevi za srce, dijabetes ili mršavljenje, razne tablete ili preparati poput gelova za zglobove. Klikom na te oglase odlazite na sumnjive stranice na kojima se ovi proizvodi reklamiraju mrežom obmana: koriste se lažna imena i slike lekara i pacijenata za koje se ispostavlja da ne postoje, tekstove potpisuju nepostojeći autori, i spominju se instituti i zdravstvene ustanove koje takođe ne postoje. Raskrikavanje je ustanovilo da neke od takvih proizvoda distribuira firma Nutra Aktiv DOO koja dodatno pokušava da zavara trag navodeći da se nalazi na fantomskoj adresi „Bulevar Mihaela Putina“ u Beogradu. Reč je zapravo o firmi iz Malog Zvornika koja je registrovana za trgovinu na malo putem pošte i interneta.

29.12.2021.
  naredni članci
prethodni članci  
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011 244 19 66
Raskrikavanje na društvenim mrežama: