Manipulisanje činjenicama
Minut ćutanja u Skupštini i za Novi Sad i za Palmu: Opozicija bojkotovala, tabloidi spinovali
26.11.2024. Stefan Kosanović Skrinšot: @ParlamentSrbija
Tabloid Informer objavio je da je „opozicija odbila da prisustvuje minutu ćutanja za stradale u Novom Sadu” tokom jučerašnje sednice Narodne skupštine, navodeći da je poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević to potvrdio u izjavi za televiziju Insajder. Međutim, Pavićević tako nešto nije izgovorio, a Informer izostavlja da je minut ćutanja bio posvećen i nedavno preminulom Draganu Markoviću Palmi. Prema rečima Pavićevića za Raskrikavanje, upravo je Marković razlog zbog kojeg su pojedini opozicioni poslanici bojkotovali čin ćutanja, smatrajući neprihvatljivim da se spoji pomen žrtvama sa nekim ko je, kako tvrde, učestvovao u vlasti odgovornoj za tragediju u Novom Sadu.
Na početku jučerašnje sednice Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić zatražila je minut ćutanja u znak poštovanja prema žrtvama tragedije u Novom Sadu, ali i za nedavno preminulog poslanika vladajuće koalicije Dragana Markovića Palmu.
Ovaj poziv izazvao je reakciju dela opozicionih poslanika, koji su napustili salu i odbili da učestvuju u minutu ćutanja.
Tabloidi Alo, Novosti, Informer, B92 su danas, gotovo sinhronizovano, izvestili da opozicija nije želela da učestvuje u minutu ćutanja za stradale u Novom Sadu, dok su potpuno izostavili informaciju da je čin ćutanja bio zatražen i za preminulog Markovića.
Naslov duži od teksta
Naslov portala Novosti glasi: „SRAMNO: Opozicija odbila da prisustvuje minutu ćutanja za stradale u Novom Sadu, pa priznala i odgovornost za nasilje u Skupštini (VIDEO)” i duži je od čitavog teksta na ovu temu, koji ima svega 17 reči.
Informer dodatno tvrdi da je poslanik Đorđe Pavićević, član Zeleno-levog fronta, u izjavi za televiziju Insajder potvrdio da opozicija nije htela da oda počast stradalima u Novom Sadu, međutim pregledom emisije jasno je da Pavićević to ni u jednom momentu ne izgovara.
U razgovoru za Raskrikavanje profesor FPN i narodni poslanik Pavićević kaže da je očekivao ovakve spinove tabloida. „Za nas je sporna ideja da se spoji neko ko je učestvovao u vlasti koja je odgovorna za to što se desilo u Novom Sadu, sa pomenom žrtvama koje su stradale”, rekao je Pavićević.
Njegov stranački kolega i šef poslaničke grupe Zeleno-levi front Radomir Lazović rekao je juče da su odbili da učestvuju u davanju počasti čoveku „koji je simbol i saučesnik propadanja Srbije, simbol ratnih razaranja, saradnje sa paravojnim formacijama, saradnje sa Arkanom, simbol zataškavanja seksualnog nasilja i eksploatacije”.
Dragan Marković Palma – od uglja do politike
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma preminuo je u petak 22. novembra u 65. godini.
Politički angažman započeo je 1993. godine u Stranci srpskog jedinstva, koju je osnovao sa Željkom Ražnatovićem Arkanom i Borislavom Pelevićem, a sve do 2004. godine kada osniva svoju stranku Jedinstvena Srbija. Bio je gradonačelnik Jagodine, predsednik Skupštine grada i višegodišnji narodni poslanik.
Njegovu političku karijeru pratile su i brojne kontroverzne izjave protiv LGBTK+ populacije.
Insajder je još 2011. godine izveštavao da je Rudarski basen Kolubara, koji je deo Javnog preduzeća EPS, plaćala i angažovanje mašina privatnih firmi, pri čemu su u izveštajima često drastično uvećavani sati rada, pa su mašine navodno radile 24 sata dnevno tokom celog meseca bez prekida, a u pojedinim slučajevima čak i 25 sati u jednom danu. Otkrili su i da su u Kolubari mašine imale i firme Dragana Markovića Palme.
Suđenje za zloupotrebe u Rudarskom basenu Kolubara, koje je započelo 2017. godine, obuhvatilo je 28 optuženih za nezakonite poslove sa zakupom mehanizacije, a u optužnici, kako je izveštavao Insajder, nije obuhvaćen period kada su mašine u Kolubari imale Palmine firme
Potpredsednica Stranke slobode i pravde, Marinika Tepić, u aprilu 2021. godine, optužila ga je za organizovanje takozvanih Bunga-bunga žurki, koje su bile paravan za prostituciju žena i devojčica u Jagodini, što je izazvalo istragu tužilaštva.
Da su takve žurke postojale, potvrdila je čak i Ana Brnabić.
„Zvao me da učestvujem na njegovim bunga-bunga žurkama. Na tim bunga-bunga žurkama se zabavljamo, pevamo, tu mogu da se ljube muškarci sa ženama, žene sa ženama, ali ne mogu muškarci s muškarcima”, kazala je Ana Brnabić još 2017. godine za Kurir.
Marković je te optužbe negirao i najavio tužbu protiv Tepić – međutim ovaj slučaj nikada nije rešen.
Tuča na sednici Narodne skupštine
Nakon nesreće u Novom Sadu, kada se nadstrešnica železničke stanice obrušila i usmrtila 15 ljudi, organizovani su brojni protesti u Novom Sadu i Beogradu, kako spontani, tako i oni koje su predvodile opozicione stranke, sa zahtevima za privođenje odgovornih. Na gotovo svakom okupljanju, građani i članovi opozicije započinjali su protest minutom ćutanja u čast stradalima.
Prva sednica Narodne skupštine održana nakon nesreće bila je prilika da i poslanici odaju počast stradalima. Ipak, odlučeno je da minut ćutanja za žrtve iz Novog Sada bude spojen s pomenom preminulom Draganu Markoviću Palmi, što je izazvalo podeljene reakcije među poslanicima.
Skrinšot: @ParlamentSrbija
Inače, sednica Narodne skupštine, na kojoj je trebalo da se raspravlja o Predlogu budžeta za 2025. godinu i još oko 50 tačaka dnevnog reda, juče je prekinuta fizičkim obračunom između poslanika vlasti i opozicije, uz učešće pojedinih ministara.
Nakon usvajanja dnevnog reda i početka sednice, poslanici opozicije podigli su transparente s porukama poput „Krvave su vam ruke” i „Korupcija ubija”. Ovaj potez izazvao je reakciju poslanika vlasti, koji su uzvratili svojim transparentima sa natpisima „Žuti ološu, korupcija i lopovluk su vaše srednje ime”. Situacija je dodatno eskalirala kada su pojedini opozicioni poslanici prišli klupama namenjenim članovima Vlade, što je dovelo do žestoke verbalne rasprave koja je ubrzo prerasla u fizički sukob.