raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
  Dezinformacija
  Pristrasnost
Izvorni članak je objavljen 16.07.2018. (Srpski telegraf)
Prvenstvo srpskih tabloida u dezinformacijama i mržnji
16.07.2018.    Jelena Đorđević    Foto: Unsplash / Fauzan Saari
Svetsko prvenstvo u fudbalu završeno je juče pobedom Francuske, a za a mesec dana izveštavanja o utakmicama, tabloidi u Srbiji rado su koristili „fudbalsku histeriju“ da plasiraju lažne i senzacionalističke tekstove, ali i da šire mržnju. Posle ispadanja reprezentacije Srbije nakon pobede Brazila, trn u oku, pre svega režimskim medijima, postaje Hrvatska.
Sezonu lažnih vesti, bar prema našem uzorku, otvorio je Kurir videom tuče dve grupe navijača za koju su tvrdili da se desila na svetskom šampionatu u Rusiji. Na snimku se vidi tuča navijača Dinama iz Moskve i Zenita iz Sent Petersburga iz 2008. godine, dok je Kurir video objavio uz tekst da su poljski navijači napadnuti i pretučeni tog dana od strane huligana Dinama iz Moskve.

Na prvoj utakmici koju je igrala reprezentacija Srbije, sin predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Danilo uslikan je na tribini u društvu navijača među kojima je KRIK prepoznao članove ekipe ubijenog kriminalca Aleksandra Stankovića zvanog Sale Mutavi.

Na fotografiji kojom je Tanjug ilustrovao tvit da je FIFA kaznila Fudbalski savez Srbije zbog političkog transparenta na utakmici sa Kostarikom, prikazan je Danilo Vučić u društvu osoba sa kojima predsednikov sin ne bi trebalo da se druži.




U istom danu je tvit zajedno sa slikom nestao, a direktorka Tanjuga Branka Đukić nije odgovorila na pitanja Raskrikavanja o razlozima za „skidanje“ tvita, dok je predsednik Vučić objavljivanje fotografija svog sina sa kriminalcima okarakterisao kao napad na sebe i svoju porodicu. Takav stav, očekivano, pratili su svi provladini mediji.

Tek što je pisanje nezavisnih medija o problematičnom društvu Danila Vučića proglašeno za antidržavno, tabloidi su fokus premestili na fudbalere reprezentacije Švajcarske čiji je jedan deo poreklom sa Kosova i Albanije. Nakon što su u toku utakmice sa Srbijom pokazali simbol dvoglavog orla i novčano kažnjeni od strane FIFA-e, Alo, Kurir i Informer su tvrdili, bez ijednog argumenta i dokaza, da novac za njihovu kaznu plaća albanska mafija.

Nakon švajcarskih reprezentativaca albanskog porekla, prorežimski mediji našli su novog neprijatelja - hrvatske fudbalere. Tako je tablodima za oko zapala i crna boja dresova hrvatske reprezentacije, pa su je Informer i portal Srbija Danas povezali sa fašističkom paravojnom jedinicom “crnokošuljašima”, navodeći da su crni dresovi kao oni “kakve su nosili dok su nastupali kao fantomska država NDH”.

Međutim, po pravilniku FIFA-e o opremi, razlog zašto Hrvatska nije igrala finalnu utakmicu u crnim, već u crveno-belim dresovima je to što je reprezentacija Francuske bila domaćin i igrala u teget opremi pa bi bilo teško razlikovati timove.

Kako je pisao Informer, Hrvati su zahtevali od kompanije Nike da imaju crne dresove, što se prema istraživanju Fake News Tragača ispostavilo netačnim.

Srpski tabloidi tokom celog Mundijala viđali su „ustaše“ na svakom koraku. Tako je miljenik vlasti - tabloid „Alo“ odmah nakon što je punk bend „Pusi Rajot“ prekinuo meč objavio da su to zapravo bile „maskirane ustaše“. Vest je brzo obrisana, ali je izazvala veliki broj komentara na društvenim mrežama.

Vladimir Đukanović, narodni poslanik i član Glavnog odbora Srpske napredne stranke dodatno je podgrejao antihrvatska pisanja provladinih medija. Na svom Tviter nalogu sve koji navijaju za Hrvatsku nazvao je “idiotima i psihopatama”, a između ostalih i tenisera Novaka Đokovića koji je izjavio da navija za Hrvatsku.
  Analiza
Serbian Front Pages in 2023: Six Newspapers, Over 1,150 Manipulations
Last year, Raskrikavanje recorded at least 1,154 instances of manipulation on the front pages of six...
  Dezinformacija
Saša o Milutinu: Naučnik utvrdio šta su klimatske promene
Opusu stvari zbog kojih se buni i negira, poznati teoretičar zavera Saša Borojević pridružio je ...
  Dezinformacija
Portali se igrali gluvih telefona, potencijalno konsultovali i veštačku inteligenciju
Priča o američkoj državljanki Džin sa Long Ajlenda ilustrativan je primer tabloidnog utrkivanja ...
Mediji koji su takođe objavili ovu vest:
 Alo
 Kurir
 Tanjug
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011/420-43-04
Raskrikavanje na društvenim mrežama: