raskrikavanje
PROJEKAT PORTALA KRIK
  Rizični mediji
  Istraživanja
  Vesti
  Najnovije
Kategorija:
  Lažna vest
  Lažna vest
Ne, ovaj grad nije pao u Srbiji

Nakon montiranih fotografija „superćelijskih oblaka“ i lažnih tvrdnji da je nevreme krajem prošle sedmice izazvano veštački, Raskrikavanje je naišlo na još viralnih, manipulativnih objava u vezi sa olujom. Jedan Tviteraš je podmetnuo fotografiju grada iz „okoline Beograda“ koji je u stvari pao u Italiji, a neki drugi su podelili snimke naftnih postrojenja sa tvrdnjama da je reč o oružju za kontrolu vremenskih prilika.

24.07.2023.
  Lažna vest
Lažne fotografije „superćelija“ i besmislene tvrdnje o veštački izazvanom nevremenu

Oluja koja je u sredu uveče prošla kroz region, uplašila je ljude svojom razornom snagom ali ih i fascinirala budući da se radi o nesvakidašnjem, a dramatičnom prirodnom fenomenu. Na društvenim mrežama su se odmah pojavile fotografije i snimci oblaka koji je velikom brzinom zamračivao nebo. Fascinantni prizori iz Srbije pojedinima ipak nisu bili dovoljni pa su sa interneta skidali stock fotografije tzv. superćelijskih oblaka nastalih u SAD, tvrdeći da je reč o Srbiji. To je, recimo, bio slučaj sa teoretičarkom zavere Slađanom Velkov čiji je post sa lažnim fotografijama na Fejsbuku podeljen gotovo 300 puta - utoliko gore što u njemu, bez ikakvih dokaza, tvrdi da je nevreme veštački izazvano. „Svi koji to smatraju neka upišu studije meteorologije i neka se upoznaju sa fizikom atmosfere“, kaže za Raskrikavanje Slobodan Sovilj iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

21.07.2023.
  Lažna vest
Fotografije pape ogrnutog zastavom duginih boja su veštački generisane

Četiri fotografije pape Franje, na kojima je ogrnut LGBTQ zastavom, nekoliko meseci unazad kruže društvenim mrežama poput Tvitera i Fejsbuka i to na više jezika, a ovih dana su se pojavile i na jednoj domaćoj Vajber grupi koja okuplja borce protiv tzv. novog svetskog poretka. Ipak, kako su već utvrdili neki fektčekeri u svetu, ove fotografije sadrže nelogičnosti koje ukazuju da su veštački generisane.

30.06.2023.
  Lažna vest
Netačne tvrdnje o napadu migranata u Somboru, incident sa snimka se desio u Holandiji

Društvenim mrežama cirkuliše video u kome dva mladića maltretiraju čoveka koji šeta psa na ulici. Korisnici iz Srbije tvrde da je reč o incidentu iz Sombora, i da čoveka maltretiraju migranti. Video je međutim početkom maja nastao u Holandiji, a tamošnja policija je u međuvremenu uhapsila mladiće iz videa.

18.05.2023.
  Lažna vest
Na fotografiji nije maloletni K. K, već mladić iz Irske

Više medija, od Republike do Dejli Mejla, objavilo je juče tokom dana fotografiju na kojoj se navodno nalazi K. K, maloletnik osumnjičen da je ubio devetoro u sredu u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu. Na fotografiji taj mladić prstima pokazuje pištolj. Međutim, sportista iz Irske, Edvin Hotea, objavio je juče na svom TikToku da je na fotografiji u stvari on, a ne K. K, i rekao da je ona nastala 2020. godine. Potvrda da je na fotografiji zaista Hotea stigla nam je i od sportskog kluba ABS Powerlifting iz Irske, za koji se ovaj mladić takmiči.

05.05.2023.
  Lažna vest
Albanskoj reprezentaciji intonirana himna „Bože pravde“ pre meča? Netačno

Video od 30 sekundi na kome su u krupnom kadru prikazani zbunjeni fudbaleri reprezentacije Albanije dok se u pozadini čuje himna „Bože pravde“, ovih dana je postao viralan na TikTok-u. Nalog koji ga je objavio je, međutim, manipulisao originalnim videom i to tako što su na njega „nalepili“ melodiju himne Srbije. Pomenuti video je nastao pre skoro četiri godine, i jeste intonirana pogrešna himna reprezentaciji Albanije, ali to nije bila himna Srbije, već Andore.

07.04.2023.
  Lažna vest
Zlostavljana žena u domu za stare u Peći NIJE Srpkinja

Snimak u kome medicinska sestra više puta šamara stariju ženu, drži je za ruke i smeje joj se, ovih dana se proširio u medijima i na društvenim mrežama u Srbiji i regionu. Portal Alo je objavio da je reč o Srpkinji koju šamara medicinska sestra Albanka. Video zaista prikazuje nasilje nad ženom u Peći, a kosovski organi su pokrenuli postupak protiv više osumnjičenih. Zlostavljana žena, međutim, nije srpske nacionalnosti, kako tvrdi Alo i pojedini korisnici društvenih mreža. Reč je o ženi iz albanske zajednice koja se preziva Nura, a na samom snimku se čuje albanski jezik.

03.11.2022.
  Lažna vest
Montirana fotografija u službi diskreditacije LGBT populacije i Vladimira Zelenskog

U nedelji Evroprajda u Srbiji, na brojnim desničarskim, proruskim i homofobnim grupama danima se dele objave sa ciljem da se diskredituju LGBT populacija i „Zapad” koji je podržava, te da se spreči održavanje šetnje (Parade ponosa) zakazane za 17. septembar u Beogradu. Tako je na Tviteru i Vajber grupama ovih dana objavljena fotografija nekoliko učesnika Prajda u Njujorku, a jedan od njih je, navodno, Vladimir Zelenski. Za svega nekoliko minuta smo pronašli originalnu fotografiju na kojoj nije Zelenski, već druga osoba - radi se o fotomontaži u kojoj je umesto originalnog lica, „ubačeno” lice ukrajinskog predsednika.

16.09.2022.
  Lažna vest
Novi trend na antivakserskim kanalima: Ljudi se „zamrznu“ kad prime vakcinu

Na Telegram kanalu „Istina“ objavljena je neistina - da se jedan Afroamerikanac, po svemu sudeći u SAD, „ukočio“ nasred ulice zbog Fajzer vakcine. Postavljen je i snimak videa tog čoveka koji sa kolicima iz supermarketa stoji na trotoaru potpuno „zaleđen“. „Odlično radi Fajzer vakcina“, napisao je administrator ovog kanala. Međutim, video se na internetu pojavio mesecima pre nego što je počela vakcinacija.

12.08.2022.
  naredni članci
prethodni članci  
O nama
raskrikavanje@krik.rs
011 244 19 66
Raskrikavanje na društvenim mrežama: